Otel mobilyacıları iç pazardaki kaybı Gürcistan'la giderdi

Gürcistan'a her yıl 50 milyon dolarlık otel mobilyası ihraç ettiklerini bildiren MOBSAD Başkan Vekili Yanıkçıoğlu, iç talepteki düşüşü bu ülkeye ihracatı yüzde 30 artırarak giderdiklerini söyledi.


Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, Gürcistan'a her yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık otel mobilyası gönderdiklerini bildirdi ve şunları söyledi:

"2016 yılında iç turizm nedeniyle otel mobilyalarında yaşanan talep düşüklüğünü Gürcistan ile telafi ettik. Bu ülkeye her yıl sattığımız 50 milyon dolarlık otel mobilyası tutarını yüzde 30 artırarak 65 milyon dolara çıkardık."

Turizmin 54 ayrı sektörü beslediğini, bu sektörlerden birinin de mobilya olduğunu ifade eden Yanıkçıoğlu, sektörde otel mobilyalarının ayrı bir alan oluşturduğunu, her yıl açılan yeni otellerle sek150 milyon dolarlık bir mobilya pazarı oluştuğunu söyledi.

Yanıkçıoğlu, otellerin sürekli renovasyon projelerine dahil olduğunu, Türkiye'de bu sürenin altı yıl olduğunu ve bir otelin avizesinden koltuğuna kadar bütün mobilyasını altı yılda bir değiştirdiğini bildirdi.

Türkiye'de son iki yıldır turizm sektöründe işlerin istenildiği gibi gitmediğini ifade eden Yanıkçıoğlu, milyonlarca kişiye istihdam sağlayan, son 5 yılda yüzde 12 büyüyen ve 2014'te 37 milyar dolarlık ihracatla Türkiye'nin önemli güçlerinden biri olan turizm sektörünün son dönemde yaşadığı kayıplara işaret etti.

Yanıkçıoğlu, 2014'te 37 milyona yaklaşan yabancı turist sayısının 2016'da 20 milyona gerilediğini, elde edilen gelirin de 34 milyar dolardan 17 milyar dolara düştüğünü söyledi.

Turizm sektöründe bu yıl ümit verici rakamlar yakalandığını belirten Yanıkçıoğlu, yabancı turist sayısında artış olduğunu, otellerin 2016'nın açığını kapatmaya çalıştığını anlattı.

Yanıkçıoğlu, şunları ifade etti:

"Mobilya üreticileri olarak, son dönemde turizm mobilyası satışlarında uğradığımız kayıpları özellikle Gürcistan ile kapatmaya çalıştık. Çünkü turizmciler, son dönemde projelerini ertelediler. Hem yatırımların hem de otellerin mobilyalarını değiştirmesinin gecikmesi turizm mobilyası sektöründe yüzde 15'lik kayıp oluşturdu."

"Gürcistan'a 2017 ihracat hedefimiz 75 milyon dolar"

Cüneyt Yanıkçıoğlu, otel mobilyalarında yaşadıkları kaybı alternatif pazarlarla atlatmaya çalıştıklarını kaydettii ve şöyle konuştu:

"Bu pazarların başında Gürcistan geldi. Gürcistan'a her yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık bir otel mobilyası gönderiyoruz. 2016 yılında iç turizm nedeniyle otel mobilyalarında yaşanan talep düşüklüğünü Gürcistan ile telafi ettik. Bu ülkeye her yıl sattığımız 50 milyon dolarlık otel mobilyası tutarını yüzde 30 artırarak 65 milyon dolara çıkardık."

Özellikle Batum'da ciddi turizm yatırımlarının gerçekleştirildiğini, Gürcistan'a otel mobilyası ihracatını her yıl artıracaklarını ve 2017 hedeflerinin 75 milyon dolar olduğunu bildiren Yanıkçıoğlu, genel mobilya ihracatı içinde Batum otel mobilyası pazarının payının yüzde 3 olduğunu söyledi.

Dünya