Sürmene'de yeni yapılar ortaya çıktı

Sürmene'deki orman yangının ardından yörede yeni yapılar ortaya çıktı.


Sürmene'de ocak ayında meydana gelen yangınla nadir görülen sarıçam ormanında 5 hektarlık alan kül olmuştu.

Yangınla beraber ortaya çıkan ormanlık alandaki yapılar tartışmaya neden olurken inşaatların yangından sonra artarak devam ettiği ortaya çıktı.

Trabzon'un Sürmene Çamburnu'nda, denize kadar inen ve nadir görünen sarıçam ormalarında ocak ayında meydana gelen yangınla yaklaşık 5 hektarlık alan kül olmuştu.

Yangının ardından ormanlık alanın orman vasfından çıkarılıp tabiat parkına dönüştürülmesiyle birlikte yapılaşmaya açıldığı ve 15 orman köşkü,  kır lokantası, mescit, yağmur barınağı,  yöresel ürün satış yeri, 24 adet kameriyenin yapımının devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Yeniçağ Yazarı Arslan Bulut "Evet"çi vekiller yargılanacak!" başlığı ile kaleme aldığı yazıda "Yazın bile orman yangını yaşanmayan Trabzon'da kış ortasında Sürmene'nin Çamburnu mevkiinde dünyada tek olan kızılçam ormanının yakılması da satışın eseridir!" diyerek konuya dikkat çekmiş tartışmalara yeni bir boyut kazandırmıştı.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşren yangından yaklaşık 8 ay sonra bölgenin havdan çekilmiş görüntülerini sosyal medya hesabından yayınladı.

Pekşen'in "Sürmene Çamburnu'nun AKP'nin yağmasından ve yangından sonraki hali" notu ile paylaştığı görüntülerde yangından sonra tahrip olan alanda yapılaşmanın artarak devam ettiği gözler önüne serildi.

Katar Emiri gezmişti

Yangından hemen önce Katar Emiri'nin Türkiye ziyareti sırasında bölgede helikopter ile gezmesi de tartışmalara farklı bir boyut kazandırarak akıllarda soru işaretlerine neden olmuştu.

Yeniçağ