Taksilerde turistler için sabit fiyat uygulanıyor

Antalya’da havalimanı ve turizm tesislerine yakın kesimlerde hizmet veren bazı taksiciler taksimetreyi devre dışı bırakıp yabancı turiste sabit fiyat uyguluyor.


Antalya Havalimanı ve beş yıldızlı otellere yakın duraklarda faaliyet gösteren taksicilerin taksimetreyi devre dışı bırakıp yabancı turistlere ‘sabit fiyat’ uygulaması meslek odaları ve tüketici derneklerini harekete geçirdi. Turist gelmiyor diye yakınıyoruz Gelen turiste bakın ne yapıyoruz...

"Mağdur olan bize gelsin"

Taksimetre kullanmadan yolcu taşımanın usule aykırı olduğunu vurgulayan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan “Bizim de bazı tespitlerimiz var. Zaman zaman kural ihlalleri yaşanabiliyor. Mağdur edildiğini düşünen yolcularımız odamıza gerekli başvuruları yapabilir” dedi.

"Pazarlığı turist ediyor"

Taksici esnafının bazı konularda haklı olduğunu ifade eden Alkan, şöyle konuştu:

“Çoğu kez taksimetre dışı yolculuğu yabancı turist teklif ediyor. Çünkü kendilerinden fazla para alınmasından korkuyorlar. Durum böyle olunca seyahat öncesi pazarlık yapılıyor. O zaman da taksimetre devre dışı kalıyor. Yani ortada mutabakat var.”

"Mağduriyet çok büyük"

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi ise uygulamanın hak ihlallerine yol açtığını, mağdur olan yabancı turistlerin konsolosluklar yardımıyla tüketici hakem heyetlerine başvurabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'a konuşan Birlik Başkanı Neşet Gündüz “Sadece yabancılar değil, yerli turistler de mağdur ediliyor,” dedi.

"Belge vermek zorundalar"

Başkan Alkan’ın “Pazarlığı turist ediyor” sözlerine tepki göstererek şunları söyledi:

“Böyle bir mantık olamaz. Madem öyle taksici esnafı önce imajını düzeltecek, turiste güven verecek. Üstelik her taşımada yolcuya belge vermek zorundalar. Bu yapılmıyorsa zaten ortada bir suç var. Belge olmazsa turist hakkını nasıl arayacak?”