Tatil başladı yoğunluk arttı

Antalya'da Kurban Bayramı tatili dolayısıyla bazı otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Oteller, birden fazla oda tutan aileleri villalarına taşıyarak kapasitelerini zorluyor. 


Bodrum ve Marmaris'te de büyük hareketlilik var...

10 günlük Kurban ve 30 Ağustos Zafer Bayramı tatili başladı. Vatandaş tatil beldelerine akın ediyor. Antalya’da da bayram dolayısıyla büyük hareketlilik yaşanıyor. Otobüs Terminali’nin yanı sıra Antalya Havalimanı’nda büyük yoğunluk var. Çok sayıda otelin doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 100’ün üzerinde çıktı. Oteller, birden fazla oda tutan kalabalık aileleri villalara taşıyarak, kapasitelerinin üzerine çıkmaya başladı.

KONAKLAMA SÜRESİ UZADI

Belek'te otel müdürü olan Cem Uzan, bayram sonunda da konaklamanın 2-3 gün daha arttığını bildirdi ve şöyle konuştu:

"Konaklamalar ortalama 6- 7 güne çıktı. Otellerin doluluk oranı yüzde 101’e ulaştı. Bağlı üç otel de tamamen doldu. Türk misafirlerimizin oranı yüzde 40’a yaklaştı. 5 Eylül’e kadar tam doluluğumuz devam edecek. 19 Eylül’e kadar da bir düşüş olacak. Daha sonra tekrar yükselecek ve yüzdeler 90 civarında devam edecek."

15 EYLÜLE KADAR DOLU

Bir diğer otel müdürü Geylan Dursunoğlu da "Belek olarak doluluk yüzde 100’ün üzerine çıkmış durumda. Kış öncesi bu kadar doluluk turizmci için çok güzel bir gelişme. Tam doluluk oranımız 15 Eylül’e kadar devam edecek" dedi.

Dursunoğlu, okullar açılmadan önce birçok ailenin tatile çıkmak istediğini, bayram tatilinin de bu döneme denk gelmesiyle birlikte büyük hareketlilik yaşandığını söyledi.

Tatilin başlamasının ardından Bodrum’a gelen tatilciler, esnafın yüzünü güldürmeye başladı.

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği (BESİAD) Başkanı Emre Köroğlu "Bu 10 gün içinde aşağı yukarı 250- 300 bin civarında bir turistin geleceğini biliyoruz. Bu da ekonomik anlamda Bodrum ekonomisine 300- 350 milyon TL gibi bir ek katkı sağlayacaktır," dedi.

Köroğlu, şunları söyledi:

"THY ve diğer şirketlerin 150’ye yakın yalnızca Bodrum destinasyonu için koymuş olduğu ek seferler var. Bu 10 günlük dönemde turist açığımızı aşağı yukarı yüzde onlarda kapatmış olacağız. Geçen seneye göre yüzde 60 kaybımız vardı. Şimdi yüzde 40’larda. Bunu da yüzde on artırdığımız zaman, yüzde 30-32’lerde tamamlarız gibi geliyor."

Tur Teknesi Kaptanı Enver Kantarmış, şöyle konuştu:

"Bodrum bu günden hareketli. Tekne turları için rezervasyonlarımızın yüzde 99 doldu, yerimiz kalmadı. İyi bir bayram bekliyoruz. Çünkü 10 gün tatil var, herkesi Bodrum’a bekliyoruz."

MARMARİSTE 5 KM'lik KUYRUK

Marmaris’e özel araçları ve tur otobüsleriyle gelen tatilciler 5 kilometrelik konvoy oluşturdu.

Otelleri dolduran tatilciler, yüksek nem ile birlikte etkisini gösteren sıcaklardan serinlemek için soluğu sahillerde aldı.

İzmir Çeşme'de de Ilıca Halk Plajı tatilcilerin akınına uğradı. Rüzgar sörfüyle ünlü Alaçatı’da ise sporcuların birbirinden renkli görüntülere yol açtı.