"Turizmde HD uygulaması bitmeli"

TESK Başkanı Palandöken, turizmde her şey dahil uygulumasına artık son verilmesi gerektiğini söyledi.


Turizm gelirlerinin artması ve esnafı turizmden katkı sağlaması için mutlaka her şey dahil uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini blldiren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Turizm gelirlerinin yeniden artabilmesi için her şey dahil sistemine bir son verilmesi gerekir," dedi.

Eskiden ülkemize gelen turistlerin hemen her bölgeyi günübirlik de olsa gezmeye çalıştığını doğal ve tarihi güzellikleri keşfederek ülkelerinde anlattıklarını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları ifade etti:

"Her zaman ülkemiz dünyada görülmeye değer çok güzelliklere sahip bir ülkedir. Hatta bizim ülkemiz cennet diye adlandırıyoruz. Ancak ülkemize gelen turistler gittikleri şehirleri tanımadan ülkelerine geri dönüyorlar. Hiçbir tarihi ve doğal güzellikleri ve yöresel özellikleri öğrenmeden geri dönüyorlar. Yani havaalanı ve otel arasında yapılan bir turizmden ülkemiz bir bütün olarak fayda sağlayamaz. Ülkemize gelen turistleri esnaf çarşı ve pazarlarında artık görme imkanımız yoktur. Böyle olunca esnaf ülkemize hangi milletten turist geliyor ve nelere merak ediyor diyerek kendini yenileyemiyor ve ürün hazırlayamıyor. Bu da küçük esnafın zamanla yok olmasına sebep oluyor."

Her şey dahil sisteminin turistik yörelerdeki esnafa büyük zarar verdiğini bildiren Bendevi Palandöken, şöyle konuştu:

"Her şey dahil sistemi, turistik yörelerdeki esnafa büyük darbe vurdu. Gelinen noktada sadece küçük esnaf değil, diğer kesimlerde kendi kendini de zora sokmaya başladı. Turizm de bu yıl beklenen sayı ve verimliliğe erişilemedi. Turizm sektörü artık kendini yenilemeli ve yeni konseptler belirlemelidir. Turistler gittikleri şehirlerin tarihi ve coğrafi özelliklerini tanımalı ve döndüklerinde gittikleri yerin reklamını yapmalıdırlar. Reklam yapılırsa gelecekte turizmci de sevinir küçük esnafta sevinir."