Türk lokantasına terör saldırısı: 20 ölü

Burkina Faso’nun Başkenti Ouagadougou’da bir Türk lokantası ve yakınlarındaki bir otele yönelik silahlı saldırıda en az 20 kişi öldü, sekiz kişi yaralandı. 


Dışişleri Bakanlığı, saldırıda bir Türk vatandaşının öldüğünü, birinin ise yaralandığını açıkladı. Burkina Faso polisi, bütün teröristlerin öldürülmesinin ardından operasyonun sona erdiğini açıkladı.

Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso'nun Başkenti Ouagadougou'daki bir Türk lokantasına ve bir otele terör saldırısı gerçekleştiği öğrenildi. Burkina Faso İletişim Bakanı Remi Dandjinou, dün TSİ 23.00 dolayında meydana gelen Aziz İstanbul adlı Türk lokantası ve yakınlarındaki Hotel Splendid’e yapılan saldırıyı terör saldırısı diye nitelendirdi.

Çeşitli sosyal medya hesaplarının yayınlarında, Türk vatandaşının yanısıra ölenler arasında ABD, Kanada ve Ukrayna vatandaşlarının da bulunduğu belirtildi.

Associated Press muhabiri olay yerine saatler sonra gelmesine rağmen silah seslerinin halen duyulduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak basına bilgi veren Burkina Faso İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Remis Dandjinu, Vameh Kurumah Caddesi'ndeki restorana gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendiğini söyledi.

Saldırıda en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini, sekiz kişinin yaralandığını ifade eden Dandjinu, olayın terör eylemi olduğunu ancak saldırgan sayısının tam olarak bilinmediğini belirtti.

Son birkaç yıldır çok sayıda şiddet olayı yaşanan Burkina Faso'nun Başkenti Ouagadougou'da meydana gelen saldırıdan sonra güvenlik güçleri zırhlı araçlarla olay yerine geldi. Polis sözcüsü, Associated Press'e saldırının hedefinin Aziz İstanbul olarak bilinen Türk restoranı olduğunu söyledi.

Burkina Faso'nun Başkenti Ouagadougou'da 2016'nın Ocak ayında benzer saldırılar gerçekleşmiş 30 kişi hayatını kaybetmişti.

El Kaide'nin üstlendiği o saldırılarda da bir restoran ve otel hedef alınmıştı.