Van'da kırsal turizm yatırımlarına 12,4 milyon TL

Kırsal alanlarda turizm yatırımlarına hibe yoluyla destek veren TKDK, Van'da 12,4 milyon liralık yatırımın gerçekleştirilmesini sağladı.


Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklediği projelerle yörede tarım ve hayvancılığın yanısıra buna dayalı sanayinin de gelişmesine katkı sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK), kırsal turizm alanında da Van'da 12,4 milyon liralık yatırıma öncülük etti.

"Kırsal Turizm Programı" doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veren TKDK, nüfusu 20 bini geçmeyen yerleşim alanlarında hazırlanan projelere öncelik tanıyor. 42 ili kapsayan programla kırsal keside turizm yatırımlarını artırmayı hedefleyen TKDK, projelerin uygulandığı yerleşim yerlerinin bu alandaki kapasitelerini öne çıkarmayı amaçlıyor.

Van'da da uygulanan program kapsamında verilen hibe destekleriyle birçok ilçede ilk kez otel açıldı, otel olmayan ilçelerde de bu yöndeki yatırım talepleri artmaya başladı.

"Yatırıma başlamak isteyen çok girişimci var"

Kırsal turizm alanında şimdiye kadar birçok proje desteklediklerini, bunların arasında aquapark, otellerin olduğunu anlatan TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, bu destekleme kapsamında 12,4 milyon liralık yatırımın bölgeye gelmesini sağladıklarını ve 5 milyon 750 bin lira hibe desteği sağladıklarını bildirdi ve şunları söyledi:

"İnsanları cezbeden bir kurumuz. İlçelerimizin çoğunda otel yoktu. Kurumumuzun verdiği destekler kapsamında Başkale'de, Muradiye'de, Çaldıran'da birer otel yaptık. Yeni oteller için de müracaatlar var. Gevaş'ta otel yapmak isteyen girişimcilerimiz var. Önümüzdeki dönemlerde oteli olmayan ilçemiz kalmayacak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. İnsanların ilgisi çok fazla. Yatırım yapmak isteyen çok girişimcimiz var. Biz onlarla irtibat halindeyiz. Gelecek çağrı dönemlerinde ilimize en fazla payı almayı hedefliyoruz."

Gazeteler