Yabancı turist çok önemli

Yabancı ziyaretçi döviz getiriyor. Yabancı kalış süreleri fazla. Türkiye’de otel ve pansiyonlarda yabancı ziyaretçiler 2014 yılında 162 milyon gece konaklamıştı. Bu sayı 2015 yılında 157 milyon, 2016 yılında 99 milyon oldu.


Yurt dışında yaşayan vatandaşlar otel ve pansiyonlarda yılda 6 milyon kez geceliyor.

Yurt içi turizm hareketinde, yerlilerin otel ve pansiyonlardaki geceleme sayısı yılda 38 milyon.

Vatandaşların dışında  25,4 milyon olan yabancı ziyaretçi sayısı 15,9 milyon oldu. Toplam turizm geliri 31.4 milyar dolardan 22.1 milyar dolara geriledi. Yabancı ziyaretçilerden sağlanan gelir 25.4 milyar dolarken 15.9 milyar dolar oldu.

Turizm sektöründeki daralma, otelden lokantaya, acenteden tedarikçiye, talebin daralmasına yol açıyor. Turizm sektörü 54 diğer sektörü besliyor. Çarşaftan çatal bıçağa, cam bardaktan yumurtaya, sebzeden ete çok sayıdaki üretici turizm sektörü canlılığını korursa iş yapabiliyor.

Turist sayısındaki azalma yanında Türk parasının değer kaybı da turizm sektöründe gelir azalmasına yol açıyor. Türk parası değer kaybedince Türkiye yabancı ziyaretçilere ucuz tatil ülkesi oluyor. Günlük kişi başı harcama 2014 yılında 828 dolarken, 2016 yılı ortalaması 705 dolara geriledi.

Tekrarda yarar var: Turizmde farklı alanlarda maddi yatırımlarımız var. Yetişmiş insan gücümüz var. Bu iki gücün, sorunlu dönemde ayakta kalması çok önemli. Sektör bakımından önemli, ülkenin döviz geliri için önemli.

Turizm sektörü mal ihraç etmeden hizmete dayalı olarak ülkeye döviz getiren en önemli sektör. Diğer üretim ve hizmet sektörlerine talep yaratan en önemli sektör.

Güngör Uras /
www.gungoruras.com