Yılın son uzun izni uçak bileti satışlarını artırdı

Kurban Bayramı tatilinin idari izin verilerek 10 güne uzatılması tatilcileri harekete geçirdi. 


Kurban bayramı tatilinin idari izinle uzatılmasıyla birlikte yılın son tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler, Enuygun.com’un verilerine göre uçak bileti aramalarını yüzde 10 oranında artırdı.  Günde 1,5 milyon uçak bileti araması yapılan, Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi  Enuygun.com, tatilin ilanından sonraki 5 gün içinde bilet satışının da önemli ölçüde arttığını açıkladı.

Türkiye’nin önde gelen uçak bileti sitelerinden Enuygun.com’un analizine göre 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı tatilinin birleştirilerek  10 güne çıkarılması uçak bilet satışlarını arttırdı. Her ay 300.000’in üzerinde bilet satışı gerçekleştiren Enuygun.com, site üzerinde yapılan aramalarda 26 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasındaki uçuşlar için site üzerinde yapılan aramalarda  yüzde 10’luk  bir artış olduğunu belirtti. Yılın son uzun tatil fırsatını kaçırmak istemeyenler yurtiçinde en çok İstanbul’a, ardından İzmir, Adana, Diyarbakır, Antalya, Ankara, Trabzon ve Van şehirlerine, yurtdışında ise Bakü, Liviv, Düseldorf, Paris, Berlin, Londra, Stutgart, Bişkek, Üsküp, Taşkent ve Belgrad’a bilet aldı.

Tatilin tercih edilen şehri İstanbul

Enuygun.com’un verilerine göre, yılın son uzun tatilinin idari izinle uzatılması sonucunda seyahat için en çok tercih edilen şehir yüzde 17’lik oranla İstanbul.  Anadolu, bayramda İstanbul’un güzelliklerini yaşamayı seçerken, İstanbullular  tatili Ege ve Akdeniz sahillerinde geçirmeyi tercih etti.

Bilet fiyatları arttı

Kurban Bayramı tatilini 30 Ağustos Zafer Bayramı ile tatil ilanı öncesinde izinle birleştirenler ve bileti erken alanlar karlı çıktı.  Tatilin birleştirilmesinin ilan edilmesi ile bilet fiyatları da artış gösterdi. Fiyatlar bayram uçuşlarında bayram öncesine göre yüzde 10 ila 30 oranında arttı.  Bayram tatilinin birleştirilmesi ile birlikte tatil arayışına girenler akıllı telefonlarına sarıldı. Enuygun.com üzerinden gerçekleşen uçak bileti arama ve alımlarının dörtte biri ‘Uçak Bileti By Enuygun’ adlı mobil uygulama  üzerinden gerçekleştirildi.