11. TAFI kongresi Muğla'da toplanacak

Dünyanın önde gelen seyahat ascenteleri birliği TAFI, 11. olağan kongresini Muğla'da gerçekleştirecek.

Hindistan Turizm Federasyonu (Tavel Agents Federatıon of India (TAFI)’nın 11. olağan kongresinin Muğla’da toplanacağı açıklandı.

Ortaca’da bir otelde, Hint turizm pazarının yüzde 80’inde söz sahibi olan ve 22 milyon Hindistan vatandaşının yurt dışında tatile çıkmasını sağlayan 650 acentenin üye olduğu TAFI yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Türk Hindistan Turizm Konseyi (TITC) Başkanı Emin Çakmak, Güney Ege Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, TAFI Başkanı Praveen Chugh katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere bilgi veren Muğla Valisi Esengül Civelek,  TAFI yetkililerinin 27-29 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan kongrelerini Türkiye’de gerçekleştirme kararı aldıklarını açıkladı.

Vali Civelek, şöyle konuştu:

“Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde, Türk-Hindistan turizm konseyi ve Dalaman, Ortaca, Köyceğiz turizm birliği işbirliğinde, Valiliğimiz ile Ticaret ve Sanayi Odamızın destek ve katkılarıyla geçen seneden bu yana Hindistan pazarı için yoğun çalışma yapılıyor. Hindistan’da, ilimizi tanıtan çok başarılı etkinlikler gerçekleştirildi. Değerli çalışmalar sonucunda, Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu, 650 aktif üyesi ile 11’inci olağan genel kurulunu ilimizde yapma kararı aldı. Bu kongre bizleri çok heyecanlandırıyor, önemsiyoruz. Hint dostlarımızı ülkemize bekliyoruz. Organizasyonun ülkemiz ve Hindistan arasında ki işbirliğini geliştireceğine inanıyorum.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kongrenin Hindistan pazarındaki çalışmaların somut sonucunu ortaya koyacağını söyledi.

Türk turizmi açısında yeni pazar arayışlarının yoğunlaştığını belirten Gürün, şunları ifade etti:

“Sürdürülebilir bir turizm için ve tercih ettikleri aylar nedeni ile Muğla bu pazardan ölü mevsim denilebilecek aylarda da yararlanma imkanı yakalayacak. Tüm paydaşlar büyük bir işbirliği içerisinde bu pazara giriyoruz. Bunun ardından Çin ve Afrika pazarları içinde çalışma yapmakta fayda var. Çeşitliliği yakalayan ve tüm kesimlere hitap eden bir turizm destinasyonu yaratmak ilimiz ve ülkemiz için yararlı olacaktır.”

Hindistan pazarı için uzun süredir çalışma yürüttüklerini bildire DOKTOB Başkanı Yücel Okutur da şunları söyledi:

“Hindistan turizm acentelerini ülkemize davet ettik. Ülkemizi tanıdılar, bölgemizin mükemmelliklerini gördüler. Bu konuda devlet kademesinde de arkamızda bir desteğin olduğunu gördük. Muğla’da sayın Valimiz ve Belediye başkanlarımızın desteğiyle Hindistan ile ilişkilerimizi geliştirmeye devam ettik. Hindistanlı misafirlerimiz ile turizm sezonunu 10 aya çıkarabileceğiz. TAFI’nin işbirliğinde çok önemli bir turizm pazarının hayata geçeceğini düşünüyorum”

TAFI Başkanı Chugh Türkiye’nin çok büyük talep göreceğini düşünüyoruz

TAFI Başkanı Praveen Chugh, Türkiye’de bulunmaktan çok büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti ve şunları kaydetti:

“Ekim ayında bölgenize gelmek için heyecan içindeyiz. İnsanlar seyahat ediyor ve endüstri sürekli büyüyor. Biz turizmde hızı yakalamış bir ülkeyiz. İç ve dış hareketliliğimiz her yıl ikiye katlanarak büyüyor. 30 Milyon seyahat eden insanımız var. Seyahat pazarımız hızla büyüyor. Bütün dünya ülkeleri bu pastadan pay almak için yarışıyor. Bu bölgenin Hindistan pazarının isteklerini karşılayabileceğine inanıyoruz. Kongremizin ardından bu bölgenin çok büyük talep göreceğini düşünüyoruz. Vatandaşlarımızın burada Türk misafirperverliği ile en iyi şekilde ağırlanacağından eminiz. Organizasyon, Türkiye ve Hindistan arasındaki ekonomik ilişkilere de çok ciddi ivme kazandıracaktır.”

TITC Başkanı Emin Çakmak ise Muğla’nın öncülüğünde gerçekleştirilen Hindistan çalışması ile Türk turizminin ivme kazanacağını bildirdi ve turizmin 12 aya yayılması için Hint pazarının çok önemli olduğunu söyledi.