2 Ülke 5 İl Ortak Turizm Güzergahı

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce yürütülen AB projesiyle Türkiye ile Bulgaristan arasında turizm güzergahı oluşturulacak.


Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklamasında, Avrupa Birliği (AB) fonlarınca  finanse edilen Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı gerçekleştirilen JointTOUR - Bulgaristan - Türkiye Sınırötesi Bölge'nin cazip bir turizm bölgesi olarak tanıtımı için ortak girişim projesiyle Burgaz-Haskovo (Hasköy)-Yanbol-Kırklareli-Edirne güzergahında en az iki tane turistik ürün geliştirileceği bildirildi.

22 Mart 2017 proje ana ortağı Burgaz Bölgesel Turizm Birliği, Bulgaristan Turizm Bakanlığı ve Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hibe desteği alacağı proje sözleşmesi imzalandı.

Projenin toplam maliyeti 106 064, 85 avro. Bu finansmanın yüzde 85 oranındaki tutarı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde, yüzde 15’i ise her iki ülkenin ulusal katkısı olarak sağlanıyor.

Projenin amacı tanıtım faaliyetleri ve bölgedeki kaynakların ve turizm olanaklarının reklamıyla sınır ötesi hedef bölgede turizm potansiyelini kullanma olanaklarının artırılmasıdır. Projeyle sınır ötesi bölgede turizm hakkında bilgilere erişimin iyileştirilmesi ve turistik destinasyon olarak bölgeye ilişkin bilgilerin artırılması hedefleniyor.

Proje çerçevesinde sınırötesi bölgenin turistik destinasyon olarak tanıtılmasına yönelik ortak bir plan hazırlanacak ve internet üzerinden üç turda reklam kampanyası gerçekleştirilecek.

Bu doğrultuda turizm müdürlüğü Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesinden 2 araştırma görevlisiyle anlaşmaya varıp, bölgenin turizm potansiyelin belirlenmesi ve Bulgar uzmanlarla ortak tanıtım planın hazırlanması konusunda çalışmalara başladı.

Bu doğrultuda Kırklarelı Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce yerel turizm paydaşlarından tüm hedef sınır bölgelerinin turizm potansiyeli ele alınacak bir çalıştay organize ediliyor.

2 Ülke 5 İl Ortak Turizm Güzergahı başlıklı çalıştayda proje ortakların ve müdürlüğün uzmanları elde ettikleri verileri ve bulguları yerel paydaşlarla paylaşmaları bekleniyor.

Kırklareli Konuyla ilgili olarak bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Necmi Asan, şunları ifade etti:

“Sınır bölgesi olmamızın avantajlarını iyi bir şekilde değerlendirip özellikle proje çerçevesinde ele alınacak olan Uzak Doğulu ve Avrupalı turistlere tüm iki ülkenin sınır bölgelerinin güzelliklerini ortak bir güzergah olarak tanıtmamız, bölgenin ziyaretçi sayısının muhakkak artışını sağlayacağına inanıyoruz. Avrupa Birliği tarafından da desteklenmiş olan projemizle bunu hedefliyoruz.”

Milliyet