2017 yazının seyahat tercihleri belirlendi

Yazın sıcak ve hareketli günlerine veda ederken Türkiye'nin en büyük uçak bileti satış sitesi Enuygun.com,  2017 yazının seyahat tercihlerini açıkladı.


Enuygun.com'un analizine göre bu yaz en çok İzmir'e uçtuk.  Enuygun.com üzerinde  satılan en ucuz uçuş 37,99 TL'ye Adana ile İzmir arasında, en pahalı  uçak yolculuğu ise 14.853 TL'ye Kanada  ile Japonya arasında gerçekleşti.

Kullanıcılarına en uygun fiyatlarla her ay 300.000'in üzerinde uçak bileti satışı gerçekleştiren Enuygun.com, yaz aylarında kullanıcılarının seyahat tercihlerini analiz etti. Enuygun.com'un analizine göre bu yaz daha çok uzun hafta sonu tatillerini tercih ettik ve en çok perşembe, pazartesi, Pazar  günleri uçtuk. Yazın gözdesi rotası yurt içinde İzmir, yurt dışı seyahatlerinde ise en fazla Bakü, Odessa, Amsterdam, Kişinev, Erbil, Stuttgart ve Düsseldorf oldu.

Tek yön, tek kişi, son gün

Aylık 15 milyon ziyaretçi sayısına sahip olan Enuygun.com'un analizine göre, 2017 yaz aylarında genellikle tek yön biletler tercih edilirken, bilet satışları çoğunlukla tek kişiye yapıldı. Bilet alımları ise yüksek oranda seyahatten 1 gün önce gerçekleştirildi. Enuygun.com,  tek yöne bilet alanların oranını %78, yalnız seyahat edenlerin oranını  %71,5 ve seyahate bir gün kala bilet alanların oranını ise %14 olarak açıkladı.

En çok Kurban Bayramında uçtuk

Bu yazın favori tatil zamanı, idari izinle 10 güne çıkartılan Kurban Bayramı dönemi oldu. En fazla uçuş 25-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yazın keyfini kısa tatillerle değerlendirmek isteyenler ise uzun hafta sonu tatillerini tercih etti. Yapılan analizde ayrıca perşembe, pazartesi günleri arasında uçuş yoğunluğunun arttığı belirtildi.