Antalya Kruvaziyer Limanı Projesi ihaleye hazır

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, turizme ivme kazandırmak, kaliteyi yükseltmek ve gelir düzeyini artırmak amacıyla geliştirilen Antalya Kruvaziyer Liman Projesi"nin ihaleye hazır olduğunu bildirdi.


Türel, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, projeye ilişkin olarak Yüksek Planlama Kurulu'nun verdiği kararın Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlarca imzalandığını, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de onaylandığını duyurdu.

Kruvaziyer Liman Projesi'nin Antalya'nın yıllardır özlediği önemli bir yatırım olduğuna dikkati çeken Türel, şunları ifade etti:

"Bu yatırımla turizme önemli bir ivme kazandırmayı, kaliteyi yükseltmeyi ve gelir düzeyini artırmayı hedefliyoruz. Kruvaziyer gemilerle ağırlıklı olarak gelir düzeyi yüksek üçüncü yaş kuşak turistler seyahat ediyor. Antalya'ya bu gelir düzeyi yüksek turistleri getirmek amacıyla kruvaziyer liman
yapmak istiyoruz. Bu konuda uzun bir zamandır çalışıyoruz. Proje şu anda ihaleye hazır."

Projenin yap-işlet-devret modeliyle belediyeye ait Lara Birlik Plajı'nda gerçekleştiriacağını anımsatan Türel, limanın 300 dönüm üzerine kurulacağına dikkati çekti.

Sahildeki genişliğinin ise bin metre civarında olduğunu bildiren Türel, şunları kaydetti:

"Kruvaziyer limanıyla sahiller kapatılıyor, diye birtakım eleştirileri görüyorum, garipsiyorum. Bu limanları sahilde yapmayıp dağ başına yapacak halimiz yok. Dolayısıyla Antalya'nın 640 kilometrelik sahilinde biz bir liman yapacaksak bu liman Antalya'nın bir kıyısında olmak durumunda. Bu lokasyonun havaalanına, Kundu, Belek gibi turizm merkezlerine ve şehir merkezine yakınlığı önem arz ediyor. Lara en uygun lokasyon. Liman yapıldığında burası bir başlama ve bitme noktası olacak. Havaalanına 10 dakika. Nasıl ki Güney Amerika'ya gemilerle tura çıktığınızda önce uçakla Miami'ye gidiyorsunuz, oradan da gemilerle seyahate çıkıyorsunuz, şimdi Akdeniz'de bir tur yapılacaksa aynı şekilde uçaklar önce Antalya'ya gelecek veya son durak Antalya olacak buradan herkes uçakla ülkesine dönecek. Havaalanına yakınlığı bu yüzden önem arz ediyor."

Kruvaziyer limanlarının içinde mutlaka otel de olduğuna işaewr eden Türel, ticari alan ile yat kulübü de olan limana 300 metrenin üzerinde dört tane geminin yanaşabileceğini bildirdi.

Yaklaşık 420 yat kapasiteli bir marina daha olacağını ifade eden Türel, demir atan gemiden asansörle denizin altına inileceğini, denizin içindeki bir akvaryumdan raylı sistemle karaya çıkılacağını söydi.