Azerbaycan Türk turist ve turizmcileri bekliyor

Lüks otellerinin yanısıra üç ve dört yıldızlı otel yatırımlarıyla her kesimden turisti çekmeyi hedefleyen Azerbaycan, özellikle Türk turizm yatırımcıları için cazip fırsatlar sunuyor.


Yıllık petrol üretim rezervi 8 milyar varilin üzerinde olan Azerbaycan, turizm atağına geçti.

"İki devlet tek millet" anlayışıyla Türkiye ile güçlü bağları olan Azerbaycan tarım, gıda imalatı, inşaat, kimya sanayi, tekstil ve turizm gibi sektörlerde Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor. Özellikle turizm konusunda ülkede büyük bir değişim yaşandığını belirten Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, yatırımcılar kadar Türk turistleri de ülkesine davet ediyor.

Azerbaycan'ı sadece petrol ve gaz kaynaklarıyla değil, aynı zamanda tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve zengin gastronomisiyle de tanıtmak istediklerini söyleyen Nurlana Çakmak, 2016 yılında başlatılan turizm atağının ülkede artarak devam ettiğini belirtiyor.

13 ülkeye vize kolaylığı sağlandığını ifade eden Çakmak, şunları söyledi:

"Türk vatandaşlarına uygulandığı gibi kapıda vize avantajı getirildi. İstanbul, Rusya ve Dubai'de turizm ofisleri açıldı. Ülkemizi tanıtmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Türkiye'nin bu alandaki tecrübesini önemsiyoruz ve örnek alıyoruz."

Türk ve Azerbaycan halkları arasında pek çok ortak yan olduğunu bildiren Çakmak, şöyle konuştu:

"Azerbaycan, dünya genelinde tanıtımlarla ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliğiyle turizmde önemli bir hareketlilik yarattı. Yıllık turist sayısı iki milyonu geçti. Önümüzdeki beş yıl içinde bu rakamın 3,5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Azerbaycan'da Türk turizmcilerin yatırımları önemli bir hacme sahip. Her alandaki yakınlığımız bu süreçte Türkler için önemli bir avantaj. Burada sizleri çok seven ve ağırlamaktan mutluluk duyacak kardeşleriniz var."