Bakanın Salda ile ilgili sözleri kafa karıştırdı

Bakan  Kurtulmuş, önce "Salda Gölünü koruyalım," dedi, ardından "Doğallığını kirletmeyecek şekilde turistik tesis yapılabilir," şekline konuştu.


Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nü gezen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gölü bu yaz 250 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, "Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerekir. Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabilir" dedi. Ancak Bakan Kurtulmuş'un, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğini de belirtmesi, akıllara göl kıyısında yapılaşma mı olacak sorusunu getirdi.

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü turkuaz rengi ve bembeyaz kumsallarıyla Türkiye'nin Maldivleri olarak anılıyor. Ancak 185 metre derinliğe sahip gölde son yıllarda tehlike çanları çalıyor. Gölü besleyen derelerin üzerine DSİ eliyle gölet yapılması, Salda'nın can damarlarının kurutulması anlamına geliyor. Benzersiz doğal güzelliğiyle bir yandan giderek ünlenen Salda Gölü, ziyaretçi akınına uğramaya da başladı. Bu hareketlilik ise göl çevresinde yeni bir turizm merkezi oluşturulması beklentisi yaratıyor.

Burdur'un turistik yerlerini inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Salda Gölü'nü de gezdi. Salda Gölü'nün kıyısında basın mensuplarına bilgi veren Bakan Kurtulmuş, Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerektiğini, bu yaz Salda’yı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Daha çok yerli turistleri ağırlayan Salda Gölü’nün yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabileceğini bildiren Bakan Numan Kurtulmuş, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin kurulabileceğine işaret etti.

"Sağlık turizmi için cazibe merkezi"

Bakan Numan Kurtulmuş'un ziyaretinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı konuya ilişkin açıklamada  ise Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü'nün berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsalları ile adeta saklı kalmış bir tatil cenneti olduğu kaydedildi.

"Türkiye’nin Maldivleri olarak da anılan doğa harikası gölün, halk arasında cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kıyılarının, Salda Gölü’nü sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getirdiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:,

"Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türünü barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor. Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkânı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği."

Tabiat parkı ve doğal SİT olarak koruma altında olan Salda Gölü'nün kıyılarında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Yeşilova Belediyesi'nin sorumluluğunda iki günübirlik kullanım alanı bulunuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, bir süre önce Salda Gölü Tabiat Parkı bünyesindeki alanda restoran ve kafeterya gibi üniteleri de içeren bir karşılama merkezi inşaatına başladı. Korunan alan niteliğindeki göl kıyısındaki kullanım ve kaldırma kapasitesi dengesi giderek bozulurken, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un bölgeyi ziyareti ve yaptığı açıklamalar, Salda'nın el değmemiş kıyılarında yeni turistik tesisler mi inşa edilecek sorusunu akıllara getirdi.

 Yusuf Yavuz/OdaTV