Bayındır: Yaz dönemini umutlu kapattık


TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Bayındır, yaz dönemini umutlu kapattıklarını söyledi.  


TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği)'nin geleneksel öğle yemeğinde konuşan TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, yaz dönemini umutlu kapattıklarını söyledi.

TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği)'nin geleneksel öğle yemeği üyelerin, konukların, sektör profesyonellerinin ve basın mensuplarının katılımıyla Conrad İstanbul Bosphorus'un ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yemekli toplantının açılışında konuşan TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, yaz dönemini umutlu kapattıklarını bildirdi ve şunları ifade etti:

“Ağustos ayında doluluk artışıyla yazı bitirdik. Yıllık bazda gelirlerde henüz artış başlamadı ama aylık bazda fiyat artışının olması ve doluluk oranlarının iki yıl önceki rakamları yakalaması umut verici oldu. Türkiye'nin Ağustos 2017 otel dolulukları, 2016 yılının aynı dönemine yüzde 40.5 arttı ve yüzde 75.3 olarak kaydedildi. Türkiye’nin doluluklarının iki yıl önceki oranı, yani Ağustos 2015’teki yüzde 72,9’luk oranı yakalayarak aştığı gözlemlendi.”

Bu artışın büyük ölçüde Ortadoğu pazarından kaynaklı olduğuna dikkati çeken Bayındır, bu talebin önümüzdeki yıl da devam etmesini beklediklerini kaydetti.

2018 yılında, özellikle haziran-ekim döneminde Ortadoğu’dan, Kuzey Afrika ile İran ve Irak’tan önemli oranda turist akımı olmasını beklendiğini belirten Bayındır “Bu bölgelerden gelecek talebin artırılması için etkinliklerimizi artıracağız,” dedi.

Başkan Bayındır’ın konuşmasının ardından 2018 Troia Yılı Projesi kapsamında Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası'nca bir sunum sergilendi.