Denizli'ye yeni bir alternatif turizm merkezi

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen ve tamamlanma aşamasına getirilen tesislerle Kefe Yaylası'nın alternatif turizm durakları arasına girmesi hedefleniyor.


Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin restorasyon ve onarım çalışmalarının sürdüğü Kefe Yaylası tamamlanma aşamasına geldi. Yaylanın, Bağbaşı Yaylası’nın ardından, turizmin alternatif durağı haline getirilmesi öngörülüyor.

Bin 100 rakımlı Kefe Yaylası’nda çalışmalar devam ederken 171 bin metrekarelik alana kurulacak olan tesiste 250 çadır kapasiteli kamp alanı olacak. Restoran ve et satışı, büfe ve manav, çay bahçesi, spor alanı, oyun alanları, Yörük çadırı, duş ve çamaşırhanenin bulunacağı Kefe Yaylası’nda ziyaretçilerin rahatlığı ve güvenliği açısından bütün önlemler alınacak. Bölgenin elektrik tesisatı tamamen yenilendi. İmalat çalışmalarının devam ettiği proje kısa süre içinde tamamlanarak hizmete alınacak.

“Yayla kültürünü yeniden canlandırıyoruz”

Denizli’nin turizm sektörü anlamında büyük bir potansiyeli olduğunu bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şunları söyledi:

“Denizli, Türkiye’de çok turist gelen beşinci şehir. Bizim hedefimiz şehrimize gelen turistlerin sayısını artırmak ve buraya gelen misafirlerimizin konaklama sürelerini uzatmak. Hizmete almış olduğumuz Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, turizmde yeni bir alternatif oluşturdu. Bununla birlikte unuttuğumuz yayla kültürünü yeninden canlandırma imkanı bulduk. Şimdi bu alternatifi daha da büyütüp yeni mekanlarla sektöre yeni nefesler kazandırmak istiyoruz.”

Denizli’nin yayla turizminde marka kent haline geldiğini ifade eden Başkan Zolan, şöyle konuştu:

“Denizli bu anlamda gerek doğasıyla, gerekse hava şartlarıyla yayla turizmine hitap edecek çok güzel alanlara sahip. Teleferik ve Bağbaşı Yaylası’na yaptığımız yatırımın bize geri dönüşü gayet olumlu oldu. Her hafta binlerce vatandaşımız 1400 metre rakımdaki ormanlık alanda gönlünce vakit geçiriyor. Şimdi Kefe Yaylası projemizde de aynı güzellikleri ortaya çıkartacağız. Vatandaşlarımız yine doğa ile iç içe olacak. Kefe Yaylamız şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.”