Doğuş Hırvatistan'ın ilk Hyatt'ını açıyor

Türk işadamlarının yurt dışındaki yatırımları çoğu zaman gittikleri ülkenin tarihine de geçiyor. 


TAV Havalimanları'nın Tunus'taki iki yatırımını hatırlayın. 2007'de iki havalimanını alan TAV'ın 500 milyon dolarlık yatırımı o dönem Tunus parasının değerini bile etkilemişti. Hatta 2009'da Tunus Hükümeti 50'nci yıla özel para basımında 50 Dinar'ın üstüne o projeyi resmetmişti. Bunun en önemli nedeni ise götürdüğü teknolojik altyapı ve modern tasarımıydı. Son dönemde ise Avrupa'daki projelerle Türkler tarihi çalışmalara imza atıyor, ülkeleri yeni markalarla tanıştırıyor. Doğuş Grubu da bunlardan biri...

Hırvatistan'ın ilk Hyatt'ını da o açıyor

Hırvatistan'da yat limanı ve yeme-içme alanı dışında otelcilik yatırımlarına başlayan Doğuş Grubu'nun Patronu Ferit Şahenk, Zadar kentinde Hyatt Regency Zadar Maraska adıyla bir otel açıyor. Otel 2019'da hizmete girecek. Bu projenin en önemli özelliği ise yatırım tutarından çok Hyatt markası ilk kez Hırvatistan'a adım atacak. Doğuş bu projeyle dünya devi bir markaya yeni bir pazar kazandırmış olacak.

Benzer durum son dönemde Türk turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Yunanistan'da da var. Dünyanın en büyük otelcilik zincirlerinden Four Seasons, Yunanistan'a ilk kez girecek. Bu girişi de Türk şirketi Doğuş ile yapacak. Four Seasons'ın internet sitesinde bununla ilgili 6 Eylül'de bir açıklama yer aldı. Açıklama yeni otelin Yunanistan'ın Başkenti Atina'nın en görkemli parçası olarak kabul edilen 'Astir Palace Resort Vuliagmeni'de açılacağı yönünde. Bilindiği üzere Astir Palace olarak kamuoyunda adlandırılan bu projeyi 400 milyon euro ile Arap sermayeli AGC Jermyn Sreet Real Estate Fund IV LP aldı. Konsorsiyumda Türkiye'den Doğuş Grubu da yer alıyor.

"Yıllardır Yunanistan'a ilgi duyuyorduk"

Four Seasons'tan yapılan açıklamada bu yatırımla ilk kez Yunanistan'a yatırım yapılacağı açıklanırken tesisin 2018 ilkbaharında açılacağı kaydediliyor. Four Seasons'ın CEO'su J. Allen Smith, Avrupa'nın en popüler seyahat noktalarından biri olan Yunanistan'a uzun zamandır ilgi duyduklarını ifade ediyor. Smith, "Astir Palace Vouliagmeni SA ile ortaklaşa bu önemli pazara girmekten memnuniyet duyuyoruz" diyor. Tesiste büyük bir yenileme yapılıyor. Bunun için de 100 milyon eurodan fazla bütçe ayrılmış durumda.

Özetle, Türk yatırımcıları gittikleri coğrafyalara yeni değerleri de götürüyor. O ülkeleri küresel markalarla buluşturuyor, tarihine geçiyor.

Kerim Ülker / Dünya