Dünya Antalya'yı konuşacak

ATSO ödül töreninde konuşan Başkan Türel, Boğaçayı’ndaki taş ocaklarının üç bakanlığın ortak kurul kararıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini, taş ocakları sorununun Boğaçayı Projesi’yle tarihe karışacağını söyledi. 


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menders Türel Boğaçayı, film platosu, Tünektepe, kruvaziyer limanı projeleri ile Antalya’ya büyük cazibe merkezleri kazandıracaklarını duyurdu.

Türel, şunları söyledi:

“Kepez Santral'de gerçekleştirdiğimiz dönüşüm projesi uluslararası çapta örnek projedir. Balbey Projesi'ne de başladık. Döşemealtı’nda açtığımız Antalyaspor tesislerini görmeyenler görsün. Şimdi aynısını Alanya’ya da yapıyoruz. En önemli projemiz ise Kızıllı entegre arıtma tesisinde çöp ayrıştırma ve çöpten elektrik üretim tesisi olacaktır. Bisiklet yollarını geliştiriyoruz ve kesintili güzergahlar yerine kesintisiz ringler haline getiriyoruz. Çevreci toplu ulaşım konusunda taviz vermeyeceğiz. Kaleiçi çiçeklendirme projemizi genişlettik. Cumhuriyet Meydanı’nı adına yakışır hale getirdik. Bir dönem Kaleiçi’ne girilmiyordu. Kaleiçi’ni ayağa kaldırdık. Önceki dönem Atatürk Parkı’na girilmiyordu, biz bu parklarımızı isimlerine yakışır yerler haline getirdik. Karalioğlu Parkı’nda bildiğiniz gibi, kent müzesi ve park yapıyoruz. Antalya’yı güzelleştirme çalışmalarımızda Şarampol projemizi lütfen gidip görün.”

"Dünya Antalya'yı konuşacak"

Antalya'da turizminin çok kısa bir süre sonra 20 milyonlu rakamlara ulaşacağını söyleyen Başkan Türel, şunları ifade etti: “Yüksek gelirli turist çekmek için daha farklı ürünlere ve tanıtımlara ihtiyacımız var. Antalya, Kent Müzesi ile birlikte birçok yeni müze kazanıyor ve müzeler şehri oluyor. Şu anda sadece Büyükşehir Belediyesi olarak 10 ayrı müze projesi ile uğraşıyoruz. Antalya Film Festivali’ni uluslararası alana taşıdık. Boğaçayı’nda film platoları kurulması Antalya’yı, hatta Türkiye’yi film üretiminde, reklamcılıkta, bilgisayar oyunu üretiminde ABD ve Hindistan ile yarıştıracak bir projedir. Boğaçayı kanalını İnşaat Mühendisleri Odası’nın, DSİ ve uzmanlarımızın görüşleri doğrultusunda revize ettik. Film platosu, doğal hayat merkezi, rekreasyon alanlarıyla, sahil-liman projesiyle ve Tünektepe ile entegre büyük bir projedir. Tünektepe ve Kruvaziyer Liman projeleri Antalya’nın dünyada konuşulmasını destekleyecek projelerdir. Büyük cazibe merkezleri kazanacağız.”