Erzurum Erzincan Kars Kış Turizmi Koridoru tanıtılacak

Türkiye’nin kış turizm merkezlerinden Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir kış turizm koridoru oluşturan 8 milyon 800 bin euro bütçeli Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridonu'nun Geliştirilmesi Projesi kapsamında tanıtılacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru’nun ulusal tanıtımını yapacak. Yatırımcılar için farkındalık oluşturulmasına yönelik gerçekleştirilecek ikişer günlük tanıtım etkinlikleri, 28-29 Eylül’de İstanbul Taksim Point Hotel’de, 5-6 Ekimde İzmir Wyndham Grand Özdilek’te ve 12-13 Ekim’de Antalya Ramada Plaza’da düzenlenecek.

Seyahat acentaları, tur operatörleri ve yatırımcılara yönelik tanıtım çalışmalarının gerçekleştirileceği üç şehirde de saat 10.30’da başlayacak olan turlara basın mensupları da davet edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yürütülen Avrupa Birliği destekli Rekabetçi Sektörler Programı’nda yer alan ve turizm bölgelerinde koridor oluşturmaya yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmalarıyla birleştirilen “Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridorunun Geliştirilmesi” projesi bölgenin turizmdeki rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor.

Bakanlık, proje kapsamında ayrıca destinasyon yönetim kuruluşları oluşturdu. Ulusal ve uluslararası tanıtım, pazarlama faaliyetlerini yürütecek olan organizasyonlar; seyahat acentaları, yatırımcı ve girişimcilerin kış turizmiyle ilgili bölgede gerçekleştirecekleri yatırımlar hakkında bilgi alabilmelerini ve ziyaretçilere de halka ilişkiler hizmeti verilmesini sağlayacak.

Yeni istihdam kapıları açacak

Bölgesel turizm sektörüne odaklı, sağlam bir ağa sahip, kurumsal düzenlemeleri yapılmış ve iyi organize olmuş bir destinasyon oluşturulması için ihtiyaç duyulan altyapının kurulmasını öngören proje, ilgili valilikler, belediyeler, kalkınma ajansları, altyapı birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili meslek birlikleri tarafından da destekleniyor.

Kış turizminin geliştirilerek turist sayısının arttırılması hedeflenen projenin diğer bir amacı ise Erzurum, Erzincan ve Kars’ta yeni iş imkânlarının oluşturulması, rekabet edebilirliğin artırılması ve ekonomik kalkınmaya destek sağlamak.