İskandinavya'da görülmesi gereken 7 yer

Kuzey yarımküre sonbahar mevsimine girerken kış turizminde de hareketlilik yavaş yavaş başlıyor. 


Değişik bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin tercih ettiği İskandinavya çok ilgi görüyor.

İskandinavya'da görülmesi gereken yedi yer şöyle sıralandı.

Stockholm İsveç

İsveç'in Başkenti, aynı zamanda da İskandinavya'nın en büyük kentlerinden biri olan Stockholm, mimarisi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Baltık Denizi'nde gerçekleşen gemi turlarının da uğrak limanı olan Stockholm, İskandinav yarımadasının en eski kentlerinden biri. Kentte tüm İsveç nüfusunun %21'i yaşamakta. Tarihte kentten ilk defa 1252 yılında bahsedilmekte. Vikinglerin bir liman olarak inşa ettiği Stockholm günümüzde anakara, on ada ve bir göl ile denizin birleştiği alana yayılmış durumda.
İskandinavya'nın kültürel başkenti olan Stockholm'de birçok müze, kitapevi, kafe ve galeri var. Gamla Stan Mahallesi, eski Stockholm'ün en iyi korunmuş semti. Turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bu bölge kentin tarihsel gelişimini de yansıtan bir yer. Kentin bir diğer ilgi çekici yanı da metro ağı. Oldukça kullanışlı bir metro ağına sahip olan kentin, istasyonları sanat galerisini andırıyor. 100 metro istasyonunun 90'ı bir sanat galerisi gibi tasarlanmış durumda.

Rapa Nehri İsveç

İskandinavya gezisine İsveç'ten devam edelim. Yüzlerce akarsu ve gölün sınırları içinde bulunduğu İsveç'in en önemli nehirlerinden biri Rapa. Uzunluğu 75 kilometre olan nehir ve etrafında bulunan delta, bölgenin Avrupa'nın Alaskası olarak anılmasına neden olmuş.
Nehirin Laitaure Deltası boyunca sergilediği doğal güzellikler fotoğrafçıların ve doğa tutkunlarının bölgeye akın etmesine neden oluyor. Sarek Milli Parkı'nın da bir parçası olan Rapa Nehri'ne özellikle helikopterli turlar tercih ediliyor.

Kirkenes Buz Oteli Norveç

Norveç'in en kuzeyinde Rusya sınırı yakınlarında yer alan Kirkenes Oteli ziyaretçilere değişik bir deneyim vaat ediyor. Göl kıyısına inşa edilmiş olan otelin bir bölümü tamamen buzdan oluşuyor. Özellikle balayı tatiline gelenlerin tercih ettiği buz odalar kış aylarının gözdesi.
Kirkenes Buz Oteli'nde buz odalarının yanısıra ahşap odalar da var. Şömine yanında, pencereden lapa lapa yağan karın tadını çıkarabileceğiniz bu odalar turistleri cezbediyor.

Laponya Finlandiya

Tam adıyla Lapin Laani, Finlandiya'nın kuzeyinde İsveç ile sınır komşusu. Binlerce yıldır bölgede yaşayan Laponların yurdu olan bölge çetin kış koşullarının hakim olduğu bir yer olarak biliniyor. Ancak tekonoloji ve ulaşım imkanlarının gelişmesi bölgenin turistler tarafından keşfine kolaylık sağlamış. Günümüzde bölgede kuzey ışıklarını izleme imkanı sağlayan cam kubbeli oteller var.
Filmlerden anımsanacak kızaklı Lapon yerlilerin kürklü kıyafetleri yörenin karakteristiğini yansıtmakta. Zira bölgenin sıcaklığı artılı değerlere ulaşmıyor. Aurora bölgesi olan Laponya'da kuzey ışıklarını gözlemlemek mümkün. Bunun dışında yöre Noel Baba karakterinin de ortaya çıktığı yer olarak biliniyor. Oysaki gerçek Noel Baba'nın Antalya, Demreli olduğu bilinen bir gerçek.

Troll Duvarı Norveç

İskandinavya'nın Batı kıyıları olan Norveç, yarımadanın müreffeh ülkelerinden biri. Güçlü ekonomisi kadar doğal güzellikleriyle de göze çarpan ülke bu konuda da oldukça şanslı. Romsdalen Vadisi boyunca uzanan Troll Duvarı, aslında Trolltinden Dağları boyunca hizalanan kayalık bir yer.
Duvar olarak tanımlansa da burası aslında vadinin doğal bir uzantısı. Dağcıların tırmandığı bu yer fotoğrafçıların da uğrak yeri. 1.100 metre yüksekliğiyle Avrupa'nın en sarp kayalıklarına sahip olan bölge, çetin tırmanış koşulları var.

Helsinki Finlandiya

Yönümüzü İskandinavya Yarımadası'nın doğu tarafına Finlandiya'ya çeviriyoruz. Ülkenin başkenti olan Helsinki aynı zamanda Finlandiya'nın en büyük şehri konumunda. Siyasi olduğu kadar kültürel ve ekonomik başkent özelliği taşıyan kent, bir liman kenti.
Etrafı ormanlarla çevrili olan Helsinki'de, 200 kilometre boyunca yürüyüş ve doğa sporlarının mümkün olduğu bir doğal yaşam alanı var. Kış aylarında donan Baltık Denizi üzerinde insanlar sıklıkla yürüyüş gerçekleştirip paten kaymakta.

Lofoten Norveç

Norveç'in ününün nedenlerinden biri de fyordları. Bunların en ünlüsü de Nordland'te yer alan Lofoten. Şirin bir kasaba olan Lofoten, konumuyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.
Nordland'teki Lofoten kasabası coğrafi olarak Arktik Çizgisi'nde yer alıyor. Kasabada 24.000 kişi yaşamakta. Turizm bölgesi haline dönüşmesiyle birlikte Lofoten'de birçok pansiyon da açılmış durumda.Bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönem yaz mevsimi.

NordicVisitor