İstanbul Hatay'la buluşuyor

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin desteği, HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) işbirliğiyle bu yıl yedinncisi düzenlenen İstanbul'da Hatay Günleri 4-8 Ekimde Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilecek. 


Medeniyetler şehri Hatay'ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarmanın amaçlandığı etkinlikte kına gecesi, aba güreşleri, mozaik yapımı, Antakya Medeniyetler Korosu'nun Aya İrini Müzesi'nde vereceği konser gibi kültürel etkinliklerin yanısıra el zanaatkarları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm, sanayi şirketleri ve STK'lar yer alacak.

MEDENİYETLER ŞEHRİ İSTANBUL'DA

Hatay mutfağının künefesi, kireçte kabak tatlısı, tepsi kebabı, kömbesi, salça ve baharatlarıyla damaklarda şenlik yaşatacak lezzetleri de İstanbullularla buluşacak.

"SEN, BEN DEĞİL, BİZ VARIZ!"

Ülkemizdeki mülteci sorunu ve buna bağlı oluşan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen şehirlerden biri olmasına rağmen Hatay, çok eski çağlardan günümüze kadar birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. Türkiye'de yaşayan neredeyse her etnik kökenden vatandaşın ve semavi dinlerin ibadethanelerinin, cemaatlerinin bulunduğu, "sevgi, barış ve kardeşlik" içinde yaşadığı medeniyetler şehri Hatay ortak yaşam kültürünün yaşayan en somut en güzel örneği olarak farkındalık oluşturmak istiyor. 7. "İstanbul'da Hatay Günleri"nin bu seneki teması bu nedenle "Sen, Ben Değil, Biz Varız!"

SANATLA SOMUTLAŞIYOR

Antakya Medeniyetler Korosu, 7. İstanbul'da Hatay Günleri kapsamında Aya İrini Müzesi'nde verecekleri konserle dinleyicilere bir tarih ve insanlık serüveni yaşatmaya hazırlanıyor.

7 Ekimde verilecek Antakya Medeniyetler Korosu konseri, bir Müslüman’a bir Hristiyan ilahisini, bir Türke bir Kürt ezgisini, bir Aleviye bir Sünni ilahisini, Musevi ilahisini, Süryani ilahisini, Ermenice, Rumca, Kürtçe, Türkçe şarkıları beraberce söyleyerek sevgi, barış ve kardeşlik içinde yaşamın sözde değil gerçekten olabileceğini, Hatay’ı sembolleştirerek ve sanat yolu ile somutlaştırarak gösterecek. Yılmaz Özfırat’ın şefliğini yaptığı ve Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Sünni, Ortadoks, Katolik ve Musevilerden oluşan 120 kişilik koro “Yaradılanı sev, Yaradandan ötürü” felsefesini benimsiyor.

DAMAKLAR BAYRAM EDECEK

Hatay mutfağı denince ilk akla gelen künefe, Hatay'ın tescilli tatlarından. Künefe 7. "İstanbul'da Hatay Günleri"nin açılış gününde kutlamaya dönüşüyor. Hatay'ın anavatana katılımının 78. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda yapılacak olan 78 tepsilik "Künefe Şöleni" ile İstanbullular lezzetli anlar yaşayacak.