İsviçre'de Booking.com’a karşı yasal işlem başlatıldı

İsviçre´de fiyat denetleyicisi,  booking.com´un İsviçre´de istediği komisyonlarla fiyatları belirlemede usulsüzlük oldığına dair ipucu bulduğu için hukuki işlem başlattı.


SDA adlı haber ajansının duyrduğuna göre Booking.com adlı otel satış platformu uzun zamandan beri hem İsviçre Parlamentosu'nun hem de fiyat denetleyicisi adını taşıyan kontrol mekanizmasının dikkatini çekmiş durumda.

Fiyat Denetleyicisi Stefan Meierhans, bir araştırmada „fiyatı kötüye kullanım“ konusunda ipucu bulduğu için, şimdi booking.com´a karşı hukuki süreç başlattı.

Hukuki işlemin başlatılmasından önce booking.com ile birlikte her iki tarafın kabul edebileceği bir çözümü arayıp bulamadıklarını kaydeden Meierhans, booking.com´un bu konuda işbirliği yapmaya yeltenmediğini de ekledi.

Booking.com ile ilgili olarak şubat ayında gerçekleştirilen bir araştırmada şirketin pazar şartlarına göre uygun davranıp davranmadığı, otelcinin booking.com´da listelenmesi için ne kadar ödemek zorunda kaldığı, otelcinin hangi şekilde gösterildiği ve bunun için ne kadar komisyon ödemek zorunda kaldığı gibi konular ele alındı.

Online satış platformlar genel olarak kısıtlayıcı katılım şartlarından dolayı tartışılan şirketler haline geldi, özelikle üye otellerine fiyat konusunda dayatmalarda bulundukları için. Oteller ve otellerin mesleki birlikleri, özellikle otellerin başka platformlarda yataklarını istedikleri fiyattan satmalarını yasaklayan maddeleri şirketin pazarlama özgürlüğünü kısıtlayan bir yaptırım olarak eleştiriyorlar.

Buna rağmen tüm dünyada olduğu gibi İsviçre’de online otel satışı yapan platformların önemi her geçen gün artmakta. Bu gibi platformların pazar payı 2015 yılında İsviçre´de yüzde 6.7 iken, 2016 yılında ani bir artışla yüzde 27´e kadar çıktı. İsviçre´deki online otel satışı konusunda Booking, Expedia ve HRS direkt online satışların yüzde 93´ünü gerçekleştirdikleri için piyasaya tamamen hakim durumda. İçlerindeki en çok satan şirket ise hukuki işlem başlatılan booking.com.

Üç şirketin İsviçre´deki toplam cironun bir milyar İsviçre frangı olduğu, kendilerine otellerce ödenen komisyonların toplamının 150 milyon İsviçre frangı bulduğu tahmin ediliyor.