JT Touristik iflasını istedi

Antalya’ya yılda 50 bine yakın turist gönderen Almanya’daki online tur operatörlerinden Berlin merkezli JT Touristik iflasını istedi. 


Şirketin Antalya’da tatilde olan 2 binin üzerindeki Alman müşterisi, 31 Ekime kadar sigorta şirketi güvencesi kapsamına alındı.

Turizm sektörünün en kötü yıl olarak değerlendirdiği 2016’ya göre bu yıl Alman pazarında yüzde 18’e yakın düşüş görülürken, Antalya’ya Almanya’dan kötü bir haber daha geldi. Berlin merkezli faaliyet gösteren online tur operatörü JT Touristik iflasını istedi.

JT Touristik’in Almanya’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 50 bin turist gönderdiği, şirketin içine girdiği darboğaz nedeniyle gelecek yıl için müşterilerini sigorta ettirecek şirket bulamadığından dolayı iflasını istediği öğrenildi.

Tatiltediki müşteriler güvence altında

Eski Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Yavuz, iflas için başvuran JT Touristik’in Antalya ve çevresinde şu anda tatilde olan müşterilerinin 31 Ekime kadar sigorta güvencesi altında olduğunu söyledi.

JT Touristik’in, Antalya’daki birkaç acenteye de hizmet verdiğini belirten Yavuz "Bazı acenteler yoğun olarak JT Touristik ile çalışıyordu ve 3-4 bin kapasiteleri vardı,” dedi.

İflas nedeninin sigorta konusunda yaşanan sorunlar olduğunun belirtildiğini de kaydeden Yavuz, şöyle konuştu:

“JT Touristik gelecek sezon müşterilerini sigorta ettireceği sigorta şirketi bulamıyor. Online tur operatörlüğü bıçak sırtında gibi. Benzer iflaslar İngiltere’de de olmuştu. Onlinedan olan bu kaybın klasik tur operatörüne yönelmesi olası.”