Kapadokya'da turizm şurası

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kapadokya´nın turizm potansiyelini canlandırmak üzere 1-3 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara'da 3. Turizm Şurası düzenleyecek. 


Şuradan önce Kapadokya'da Kapadokya 2023 Yeni Hedefler, Yeni Bir Gelecek adı altında bir çalıştay gerçekleştirildi.

Kapadokya Lodge Otel'deki toplantıya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve bakanlık bürokratlarının yanısıra vali, milletvekilleri, turizmciler, belediye başkanları ve protokol üyeleri katıldı.

Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinden Nevşehir'e direkt uçuşların düzenlenmesi ya da İstanbul aktarmalı sefer sayısının artırılması, çalıştayın gündemleri arasında yer aldı.

Kapadokya´nın markalaşması ve tanıtımı çalışmalarının değerlendirildiği 2023 Kapadoya Çalıştayı'nda vize problemi olan ülkeler için de çözüm önerileri üzerinde duruldu. Yörenin tarihsel ve kültürel değerlerini tanıtmak üzere uluslararası filmlerin çekimi için kurulması öngörülen Kapadokya Film Ofisi de çalıştayın diğer bir gündem maddesi oldu.

Çalıştayda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman "Hedefimiz ülkede 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir. Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz," dedi.

Kapadokya'nın dünyanın önemli coğrafyalarından birisi, eşsiz görünümüyle doğal film platosu olduğunu bildiren Yayman, sözlerini"Yörenin turizm alanında daha etkin hale gelmesi için üzerimize düşeni yerine getireceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın," diye sürdürdü.

Yörenin dünyanın farklı yerlerinden turistlerin ilgisini çeken; kültür, tarih ve doğanın bir arada olduğu önemli bir turizm merkezi olduğunu söyleyen Yayman, Kapadokya'nın tanıtım ve pazarlama modelinin yeniden ele alınacağını ifade etti.

Yayman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedefimiz ülke genelinde 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir. Kapadokya'yı ziyaret eden turist sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz. Japon, Çinli, İngiliz, Fransız, Alman ve İsveçliyi buraya çeken nitelikli bir Kapadokya var. Türkiye'nin turizmde 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Kapadokya'nın yeni bir anlayış, örgütlenme, tanıtım ve pazarlama modeliyle yapılandırılmasını amaçlayan çalıştay, daha sonra da farklı adımlarla sürdürülecek."

Çalıştayda konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de Kapadokya'nın dünya turizminde alternatifi olmayan bir yer olduğunu, bu avantajın hızla değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Bölgenin tarihte birçok medeniyete ev sahipliği ettiğine işaret eden Ünver, konuşmasını "Dünyada başka bir Kapadokya yok. Burada günümüzden 10 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarih var. Bu bölgede insanlar, binlerce yıllık medeniyetlere el sürebilmenin heyecanını yaşıyor," diye sürdürdü.