Masallar Diyarı Kapadokya'ya Ankaralılardan yoğun ilgi

Dünyanın  eşsiz rotalarından biri olan Kapadokya ve Nevşehir'in tanıtımı için Nevşehir Valiliği’nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle oluşturulan Masallar Diyarı Kapadokya Projesi il il dolaşmaya devam ediyor. 


Proje kapsamında son teknoloji ile donatılan Mobil Kapadokya TIR’ı Ankara Kızılay Meydanı'nda, Ankaralılara eşsiz bir Kapadokya deneyimi sundu.

Masallar Diyarı Kapadokya Projesi ile Nevşehir’in tarihi ve doğal güzellikleri Türkiye’nin dört bir yanında son teknoloji ile tanıtmayı hedefliyor. Tanıtım TIR’ı Nevşehir’den hareket ederek sırasıyla Adana, Mersin, Antalya, Bodrum, İzmir,Bursa ve İstanbul’da vatandaşlara ulaştı.

Nevşehir Valiliği’nin talimatı ile Ahiler Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle yürütülen proje için Ajans Genel Sekreteri Vekili Bekir Varol “Masallar Diyarı Kapadokya Projesi ile Nevşehir'de yer alan tarihi, doğal ve kültürel zenginliğin Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşlarımıza taşımak istiyoruz. Nevşehir, potansiyel olarak bir dünya şehridir. Onu hak ettiği noktaya taşımak için
elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz,” dedi.

VR gözlüklerle sanal tur deneyimi

Kapadokya ve Nevşehir'in tarihi, turistik alanlarının tanıtımı için özel tasarlanmış olan TIR’ın içinde LED ve Plazma ekranlar yer alıyor. Ankaralılar, bölgenin özel kameralar ile çekilmiş filmleri hem bu ekranlardan hem de Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleri ile izlediler. Sanal gerçeklik teknolojisi ile çekilen filmlerde; doğa harikası Peribacıları, Kapadokya bölgesindeki eski uygarlıkların izleri yer alıyor. Ayrıca Anadolu çömlekçilik sanatının merkezi Avanos ve Avanoslu çömlek ustalarının marifetli ellerinden çömlek yapımının inceliklerini sanki yanlarındaymış gibi görebildiler.

Kendi çömleğini kendin yap, Kapadokya hayaline ulaş!

Sanal çömlek yapımı deneyimlerinin VR gözlüklerle izlemenin yanında TIR’da yer alan tezgahlarda Bursalı ziyaretçiler, Avanoslu eğitmenler eşliğinde çömlek tezgahına oturarak kendi çömleklerini yapmayı deneyimlediler.

Sırada Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır var

Kapadokya Tanıtım TIR’ı İzmir’den Sivas’a, Trabzon’dan Antalya’ya Türkiye’nin dört bir yanında 15 ili gezecek. Mobil Kapadokya TIR’ını ziyaret eden katılımcılara minik biblolar hediye ediliyor. Ayrıca ziyaretçiler arasında yapılan yarışmalarda üç Ankaralı talihli Kapadokya bölgesinde 5 yıldızlı otellerde konaklamalı tatil fırsatı yakalarken, balon turu ile rüya gibi balon safari kazandılar