Rusya Türk otelleri için kararını açıkladı

Rus turistlerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların nasıl gerçekleştirdiği konusunda Türkiye'deki otelleri denetleyeceği bildirildi.


Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) ve Rusya Federal Turizm Ajansı'ndan (Rosturizm) yetkililerin, koksaki virüsü konusunda Rus turistlerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların nasıl gerçekleştirdiği konusunda Türkiye'deki otelleri denetleyeceği duyuruldu.

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, Vladivostok'ta devam eden Doğu Ekonomi Forumu'nda şunları ifade etti::

"Gelecek hafta Türkiye'yi ziyaret edeceğiz. Bu ziyarete daha önce hazırlanılmıştı ancak bayram nedeniyle kabul edilememiştik. Rosturizm'i de bizimle gelmesi için davet ettik. Denetimler Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek. Türkiye büyükelçiliğimiz çok etkili çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ziyaretimizin sebebi de Rus turistlerin bulaşıcı hastalıklara karşı güvenliğini sağlamaya yönelik otellerdeki çalışmaların nasıl gerçekleştirildiğini denetlemek."

Popova, 1 Eylülden itibaren Türkiye'ye turist akışının azaldığını da kaydetti.

Rosturizm 11 Ağustosta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye'de tatil konusunda Rus turistleri uyarmıştı.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok miktarda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.