Ryanair 400 bin yolcuyu mağdur etti

Ryanair'in inanılmaz bir hatası 400 bin yolcunun mağdur olmasına yol açtı.


Mali yılının başlama tarihini değiştiren Ryanair, pilotların azami uçuş saatlerine dikkat etmedi. Şimdiden uçuş planları altüst oldu.

 Haber ajansı, APA'nın duyurduğuna göre pilot bulma sorununu bir türlü halledemeyen Ryanair2018'in mart ayının sonuna kadar daha da fazla uçuş iptal etmek zorunda olduğunu açıkladı.

2017 Kasım ayından başlayacak olan yeni uçuş iptallerinden toplam 400 bin müşterinin etkilenebileceğini bildiren Ryanair, yaptığı büyük bir planlama hatasından ve ek pilot eksikliğinden dolayı büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldı.

Pilot eksikliğinden dolayı kış döneminde elindeki 400 uçağın ancak 375 tanesini kullanabilecek durumda olan Ryanair, iptal edilecek uçuşlar için bilet almış müşterilerine ya başka uygun bir uçuş bulup bedava rezervasyon değişikliği yapacak ya da müşteriye bilet parasını kesinti yapmadan geri ödeyecek.

Ryanair iki hafta önce benzeri bir açıklamayı yaparak 2017'nin ekim ayının sonuna kadar 2.100 uçuşu iptal edeceğini bildirmişti ve bu karardan dolayı müşterilerinin tepkisini çekmişti. Uçuş iptalleri için „Pilotların yıllık iznini planlamakta zorluk çektiklerini“ bildiren Ryanair´in bu sorunundan dolayı Ekim 2017'nin sonuna kadar toplam 315 bin müşterisi mağdur kaldı. Bu büyük sayıya şimdi 2018'in mart ayına kadar mağdur olacak 400 bin kişi daha eklendi.