Şanlıurfa'da mağara turizmi çalışmaları

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Şanlıurfa'da hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü mağaralardaki incelemelerinin sonra, mağaraların turizme açılacağını söyledi.


Rutin mahalle gezileri kapsamında vatandaşlar ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, vatandaşların taleplerini birinci ağızdan dinledi. Beraberinde başkan yardımcıları ve birim müdürleriyle birlikte mahalle muhtarları ve vatandaşları dinleyen Ekinci, kendisine iletilen talepleri de ilgililere aktardı.

"Mağaralar turizm potansiyeline katkı sağlayacak"

Muradiye Mahallesi’nde hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü bir mağarayı da gezip inceleyen Başkan Ekinci, hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı mağaraların turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

İlçe sınırları içinde yaklaşık 500 mağaranın var olduğunu ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü bu mağaraların bölgeye kirlilik anlamında zarar verdiğini sözlerine ekleyen Ekinci, şöyle konuştu:

"Bu bölgeler ilimiz ve ilçemiz açısından birer değerdir. Bu bölgelerin turizme kazandırılması gerekiyor. Muradiye Mahallesi’nde hayvancılık yapılan bir mağarada da incelemelerde bulunduk. İlçemiz sınırları içinde yaklaşık 500 mağaranın olduğunu biliyoruz. Mağaralarda büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıp geçimlerini sağlayan insanlarımız var. Tabi mağaralar bölgesinde hayvancılık faaliyetleri yapılırken aynı zamanda maalesef ki çevreye de rahatsızlık veriliyor."

"Girişimcilere destek sağlanacak"

Mağaralardaki incelemelerinden sonra konuşmasını sürdüren Başkan Ekinci, şunları ifade etti:

"Balıklıgöl ve Hz. Eyüp Sabır makamı ilçemiz sınırları içinde yer alıyor. Dolayısıyla ciddi anlamda bir kirliliğe neden oluyor. İlimizde hayvancılıkla ilgili yeni yapılanma süreci devam ediyor. Tarıma dayalı OSB bittiğinde hayvancılık faaliyetleri oraya taşınacak. Tabi taşınma sürecinden sonra bu mağaralarda neler yapılabileceğine dair şimdiden çalışma yapıyoruz. Bu bölgeler ilimiz ve ilçemiz açısından birer değerdir. Bu bölgelerin turizme kazandırılması gerekiyor. Bu mağaralarda çeşitli etkinliklerin yapılacağı sosyal donatılar da oluşturulabilir. Mağaralarda kongreler yapılabilir, insanların sevinçli günlerinde misafirlerini ağırlayabilecekleri mekanlar oluşturulabilir. Turizm potansiyeli çok yüksek olan ilimiz inşallah mağaralar bölgesinde de yapılacak turizm çalışmalarıyla bu değerini daha yükseltir. Bizler belediye olarak üstümüze düşen görevi yapmakla birlikte bu konuda girişimde bulunan şahıslara da yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz."

 Millyet