SİT alanına kafekondu

Çamlıca'da çivi bile çakılması yasak olan SİT alanına kafekondu.


Üsküdar Çamlıca’da SİT alanı iş makineleriyle kazıldı, kafe inşaatı başlatıldı.

Çivi bile çakılmayan arazideki çalışmaya tepki gösteren CHP’li Hüseyin Sağ “Buraya kaçak kafekondu yapıyorlar,” dedi.

İstanbul'da korunması gerek bir alan daha inşaat sahasına döndü!.. Bu kez adres Üsküdar Çamlıca oldu. Libadiye Caddesi'nin Şeker Maslak Sokağı ile kesiştiği köşede yer alan kafede hummalı bir inşaat çalışması başladı.

Özlem Güvemli'nin Sözcü gazetesinde yazdığına göre imar mar planlarında yeşil alan olan çam ağaçlarının arasındaki kafenin yer aldığı araziyi iş makineleri kazdı. Eski kafe binası pergola sistemi ile genişletilerek adeta bir “kafekondu”ya dönüştürüldü.

"MÜDAHALE EDİLEMİYOR"

Bütün bunların yapılabilmesi, arazi SİT alanında olduğu için koruma kurulunun iznine bağlı. Çivi dahi çakılamayan sit alanındaki kaçak inşaat birçok kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) şikayet edildi ancak sonuç alınamadı.

SİT alanında yapılan kaçak inşaatı görüntüleyen İBB CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ “İBB zabıtaları ‘Bizi aşar' diyerek işlem yapmadı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANININ YEĞENİNE AİT

Çünkü kafe, Üsküdar eski Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın yeğenine ait bir zincir. O yüzden Üsküdar Belediyesi'nin şimdiki başkanı da ‘vefa borcum var' diyerek dokunmuyor” iddiasında bulundu.

"ÇAM AĞAÇLARI ZARAR GÖRDÜ"

Arazideki çam ağaçlarının da inşaattan zarar gördüğünü bazılarının kesildiğini söyleyen Sağ “Bu inşaat kesinlikle kaçak. Hem yeşil alan, hem sit alanı. Burada kaçak ‘kafekondu' yapıyorlar” dedi.