TAVAK: Gurbetçiler geldi komşuları gelmedi

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK)'nın Avrupa'da yaşayan Türklerin ne kadarının Türkiye'ye tatil için geldiğiyle ilgili  araştırması açıklandı.


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve TAVAK'ın işbirliğiyle hazırlanan rapora göre 2017 yılı sonu itibariyle 2.7 milyon Avrupalı Türkün tatil için Türkiye'yi tercih edeceği, gelenlerin ise 3.1 milyar Euro ülkeye döviz bırakmasının beklendiğini ifade edildi.

2016'da 2.3 milyon Avrupalı Türkün tatilini geçirmek üzere Türkiye'ye geldiğini ifade eden TAVAK Başkanı Faruk Şen, 1.6 milyonunun Almanya'da yaşayan Türkler olduğunu söyledi.

510 milyon nüfuslu AB'de 5.7 milyonun üzerinde Euro-Türk'ün yaşadığını söyleyen Faruk Şen,  şunları ifade etti:

"2011'de yurt dışında yaşayan Türkler, Türkiye'ye geldiğinde kişi başına 1200 euro harcıyordu. Şimdi ise 1150 euro harcıyor. Bunun sebebi tatil tercihini Türkiye'den yanan kullanan Türklerin emekli olması ve gelirlerinin düşmesi, para harcayan genç Türklerin ise İspanya, İtalya ve ABD'ye tatile gitmesi."

Kişi başına düşen harcamalardaki düşüşe rağmen, yabanı turistlerin çok üzerinde olduğunun altını çizen Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt dışındaki Türkler Türkiye'de iki hafta kalıyor. Almanlar ise ortalama 17 gün. Almanlar kişi başına ortalama 660 euro harcıyor. Bu anlamda yurt dışındaki Türklerin tatillerini Türkiye'de geçirmesi büyük önem taşıyor. 2015'te 5,4 milyon Alman Türkiye'ye gelmiş, 9 milyar euroya yakın para harcamıştı. 2017'de ise Türkiye'ye gelen Alman turist sayısının 2,2 milyon olması bekleniyor ifadelerini kullandı. Yılbaşında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde turizmi desteklemek amacıyla başlatılan 'Komşunu al gel" kampanyasının etkilerini sorduğumuz Faruk Şen, "Maalesef bu kampanyanın getirisi çok olmadı. Çünkü Türkiye'nin Almanya'daki algısı pek iyi değil. Türkiye'ye tatile gelen Alman sayısındaki düşüşten bu ortaya çıkıyor. Almanlar bir gittikleri yere bir daha gitmek ister. Bunu tekrar kazanmamız gerekiyor."

TYD Başkanı Oya Narin de konuyula ilgili olarak şunları söyledi:

"Yurt dışında yaşayan Türklerin tatil için Türkiye'ye gelmesi çok önemli. Ayrıca yurt dışında yaşayan Türklerin emekli olup Türkiye'ye geldiğinde emeklilik fırsatlarından yararlanmasının da önü açılmalı. Yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye'ye döndüklerinde konut edinebilmesine de özen gösterilmeli. Eğer güney sahillerinden ev almaları sağlanabilirse, buralardaki 180 günlük kapasite kullanımının süresi de uzatılmış olur."

Hürriyet