Turist midibüsü şarampole devrildi: 5 ölü

Antalya'nın Kumluca ilçesinde tekne turuna giden turistleri taşıyan midibüsü uçuruma yuvarlandı; beş kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı.


Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkan tur midibüsü şarampole yuvarlandı.

Kazanın ardından olay yerine birçok ambulans ve kurtarma ekibi sevk edildi.

Midibüsün yaklaşık 25 metrelik uçuruma yuvarlandığı kazada 5 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi yaralandı.

Yaralılara ilk müdahale olay yerinde yapıldı. Yoldan geçen araçlardan inenler de kurtarma ekiplerine yardımcı oldu.

Sedyeye konulan yaralılar kayalık alandan yola çıkarılarak ambulanslara bindirildi. Yaralılar daha sonra çevredeki hastanelere yönlendirildi.

Midibüsün tekne turuna gidenleri taşıdığı öğrenildi.

Sosyal medya üzerinden toplandılar

Gezinin kuruculuğunu aynı kazada yaşamını yitiren Ali Çetin'in üstlendiği Göç Yolu Yolcular'ı adı altında sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup tarafından düzenlendiği belirtildi.

8 Eylül günü gezinin planlandığı ve bugün 'Adrasan Sulu Ada Tekne Turu adlı gezi için Şen Tur adlı taşımacılık firmasından sürücüsü Hasan Bıyık ile birlikte 07 LTK 61 plakalı midibüsün kiralandığı belirlendi.

Tur için midibüsün saat 06.30'da Manavgat'tan yola çıktığı, Antalya'dan da tura katılanları alarak Kumluca'ya doğru gittiği sırada kazanın meydana geldiği kaydedildi.

"Taşımacılık anlaşması yaptık"

Midibüsün bağlı olduğu Şen Tur firmasının Sahibi Soner Şen, tekne turunu organize eden Ali Çetin'in kendisini arayarak araç istediğini söyledi. Şen, şöyle konuştu:

"Biz, firma olarak Ali Çetin'le taşımacılık anlamında 4- 5 yıldır sürekli çalışıyorduk. Ali Çetin hemen hemen her hafta sonu değişik yerlere etkinlik veya gezi düzenler, bizden otobüs isterdi. Biz de grubun taşıması için otobüs gönderirdik. Hatta Ali ağabey yaptığı bütün organizasyonları Göç Yolu Yolcuları Grubu'nun sosyal medya sayfasından ilan eder ve gezilere katılacak grubu oradan oluştururdu. Adrasan gezisiyle ilgili bizden 30 kişilik otobüs istediğinde biz de Hasan Bıyık'ın kullandığı 07 LTK 61 plakalı midibüsümüzü kendisine tahsis ettik. Hem midibüsümüzün hem de şoförümüzün bütün evrakları tamam."