10 bin yıllık hikaye Uluslararası Ekmek Festivali’nde

Binlerce yıldır insanoğlunun temel gıda maddesi olan ekmek, Göbeklitepe’de başlayan 10 bin yıllık tarihi ile hikâyesini Ankara’da sergilemeye hazırlanıyor. 


Sofraların vazgeçilmezi olan ekmek hakkında bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkacağı Uluslararası Ekmek Festival’i 13 ile 15 Ekim 2017 tarihleri arasında Cermodern’ de (Adliye Otopark Yanı / Sıhhiye- Ankara) ziyaretçilere ev sahipliği edecek.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, KKTC, Türkmenistan, Makedonya, Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Arjantin,  Belarus, Fas, Güney Afrika,  İsrail, İtalya, Ukrayna ve daha birçok ülkenin katılımı ile gerçekleşecek olan  festivalde birbirinden ünlü misafirler ağırlanacak.

Ekmeğin tarihi 10 bin yıl önceye, insanların tahılı taşların arasında kırıp ufaladığı, sonra su katıp elde ettiği hamuru yassı bir kaya üzerinde ateşle pişirdiği günlere uzanıyor. Anadolu’nun insanlığa armağan ettiği buğday ise insan yaşamını ekonomik ve kültürel olarak etkileyen temel ham madde.

Ünlü şefler Uluslararası Ekmek Festivali’nde bir araya gelecek

Göbeklitepe mirasını Ankara’da yaşatacak olan Uluslararası Ekmek Festivali ünlü şeflerin workshopları ile renklenecek. Ünlü diyetisyenler ekmekle ilgili doğru bilinen tüm yanlışları konuşacak.

Son zamanlarda ev hanımlarının evlerinde ekşi maya ile yaptıkları artizan ekmekler sosyal medya hesaplarında öne çıkıyor.

Ünlü gurme ve blogerler ekmek festivalinde takipçileriyle bir arada olurken festivalde yer alacak şefler Türk mutfağının yanı sıra uluslararası mutfakların da tariflerini ziyaretçiler ile paylaşacak.

Türkiye’de uzun yılardır ekmekçiliğin gelişmesi ile ilgili çalışmalar yürüten Mine Ataman Bread ve Ru-An Fuarcılık'ça gerçekleştirilecek Uluslararası Ekmek Festivali’ne 75 bin üzerinde katılımcı bekleniyor. Festival, Cermodern’de (Adliye Otoparkı yanı / Sıhhıye) 13-15 Ekim 2017 tarihlerinde ziyaretçileri ile buluşacak.