3. Turizm Şurası hazırlık çalışmaları sürüyor

3. Turizm Şurası ön hazırlık çalışmalarında ilk tur toplantılar sona erd.iKültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenecek olan 3. Turizm Şûrası için ön hazırlık çalışmalarının ilk tur görüşmeleri tamamlandı.

Geçen hafta ilk olarak Prof. Dr. Bayram Zafer Erdoğan'ın başkanlığında İstanbul’da düzenlenen Dijital Turizm ve İnovasyon Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.

2023 Türkiye Turizm Stratejisi hedeflerini anlatan Komisyon Başkanı Erdoğan, 15 yıldır toplanmamış olan şûranın 2023 Türkiye Turizm Stratejisi hedefleri bakımından çok önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Bayram Zafer Erdoğan topantıda yaptığı açıklamada, bu komisyondan çıkacak kararların diğer komisyon kararlarını da etkileyecek ve dönüştürecek nitelikte olacağına inandığını kaydetti.

Türkiye ve gastronomiye önem veriliyor

Şûra kapsamında düzenlenen ve başkanlığını Vedat Başaran’ın üstlendiği Gastronomi Turizmi Komisyonu toplantısının açılışında bir konuşma yapan Başaran da, küresel sistem içinde Türkiye’nin gastronomi ile nasıl ve ne şekilde yer alması gerektiğinin öncelikleri olması hususunun önemine işaret etti.
Komisyon Başkanı, şûradan asıl beklentilerinin geçmişte Türk gastronomisi için yapılamayanlara değil, gelecekte ülkemiz adına elde edebileceğimiz başarılara odaklanmak olduğunu bildirdi.

İç turizm alanında kamu ve özel sektörden önemli paydaşların bir araya geldiği Kayhan Çolakel'in başkanlığındaki İç Turizm Komisyonu'nda ise ülke turizmi açısından iç turizmin önemi anlatıldı.

Bülent Akarcalı başkanlığında bir araya gelen “Turizm Politikaları Komisyonu” ülkemizin mevcut turizm politikalarını değerlendirdi.

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Ziya Taşkent ve turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile akademisyenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilen komisyonda gelecekteki turizm politikalarımızın nasıl şekillendirilmesi gerektiği üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1-3 Kasımda Ankara’da düzenleyeceği 3. Turizm Şûrası hazırlık toplantılarının ilk aşaması da tamamlanmış oldu.