ABD'li Turistler: Türkiye güvenli bizim için sorun yok

Kruvaziyer turizminin önemli merkezlerinden Kuşadası ilçesine içlerinde çoğunluğu ABD vatandaşlarının yer aldığu iki gemi geldi.


Ege Port Kruvaziyer Limanı'na 356'sı ABD vatandaşı 638 yolcusuyla Malta bayraklı Azamara Journey ile bin 147 yolcusuyla Yunanistan bayraklı Celestyal Olympia gemileri demirledi.

Gemilerden inen turistleri yöresel kıyafetler giyen halk oyunları ekibi karşıladı. Turistlerden bazıları, yöresel oyunlar sergileyen ekibi fotoğrafladı.

Turistlerin bir kısmı tur otobüsleriyle Efes Antik Kenti ve Meryemana'yı gezerken bazıları da kent merkezinde alışveriş yapmayı tercih etti.

Yolculardan ABD vatandaşı Sally Klingel, Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve merak ettiğini söyledi.

Türkiye ile ABD arasındaki vize sorununa da değinen Klingel "Vize sorunu hakkında da bilgim var. Gemi şirketi bizim için burayı güvenli hissediyorsa bizim için hiçbir sorun yok. Hiç kimse olumsuzluk olmasını istemez ama doğru müdahalelerle sorunun çözüleceğini umuyorum," dedi.

Eşiyle birlikte tura çıkan Glenn Latham da daha önce Türkiye'ye birkaç kez geldiğini ifade etti ve "Türkiye gerçekten mükemmel bir ülke. Burada çok güzel günlerimiz geçti. İnsanları çok iyi ve çok sıcak. Özellikle yemekleri çok güzel," şeklinde konuştu.

Latham vize konusunda ise "Vize sorununun olması kötü bir durum. Umuyorum ki en kısa zamanda her şey normale döner. Ne yazık ki böyle ufak şeyler oluyor. Geçici bir durum olacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kruvaziyerlerin Türkiye Temsilcisi Tura Turizm Ege Bölge Müdürü Ali Kuluyever de kruvaziyerlerin geldiğini, ancak geçen yıllara oranla düşüş olduğunu ifade etti.

TurkishNY, Milliyet