ABD’ye uçuşlarda yeni güvenlik önlemleri

ABD’de dış hatlar uçuşlarıyla ilgili olarak yeni güvenlik önlemlerinin uygulanmasın bugün başlıyor. Ancak uygulama bazı havayolu şirketlerinde kafa karışıklığına neden oldu.


ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi Sözcüsü Lisa Farbstein, güvenlik tedbirlerinin, ABD’ye giden herkesi, uluslararası yolcuları ve Amerikan vatandaşlarını kapsadığını ve ABD’ye varıştan önceki son havaalanlarında uygulanacağını açıkladı.

Bu, ABD’ye her gün havayoluyla gelen 325 bin yolcunun daha fazla güvenlik taramasından geçeceği anlamına geliyor. Ancak farklı havayolu şirketleri, yeni kuralları uygulamada değişik prosedürler uyguladıklarını belirtiyor.

Emirates, EgyptAir ve Lufthansa gibi bazı şirketler, havayolu görevlilerinin yolcuları mülakata alacağını bildirdi. Air France ve Royal Jordanian gibi diğer bazı şirketler ise yolculardan anket doldurmalarının isteneceğini kaydetti.

Hong Kong Cathay Pacific Havayolları da self-servis bagaj teslimatı uygulamasına artık izin vermemeyi kararlaştırdı.

Bu arada, tüm yolculara, havaalanlarında daha fazla beklemelere ve bazı zorluklara kendilerini hazırlamaları önerildi.

Yeni tedbirlerin bugün başlamasının öngörülmesine rağmen, Amerikalı yetkililer bunların nasıl ve ne zaman ugulamaya gireceği konusunda esnek davranıyor. Bununla birlikte, Havacılık Güvenliği Uzmanı Jeffrey Price Associated Press haber ajansına yeni tedbirlerin etkili olacağından kuşku duyduğunu söyledi.

"Price “Yeni tedbirlerin sevmediğim yanı, havayolu şirketi personeli tekrar güvenlik taraması sürecine dahil ediliyor. Havayolu bilet kesme görevlileri güvenlik tedbirlerini uygulamada her zaman en iyi kişiler değildir” dedi.