Alman turistler Türkiye'ye geri dönüyor

Almanya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Frenzel, Türkiye'ye gelecek olan turistlerin sayısının büyük ölçüde artmasını beklediklerini söyledi.


Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği (BTW) Başkanı Michael Frenzel, Türkiye'de sert gerileme kaydeden Alman turist sayısında gelecek yıl düzelme öngördüklerini söyledi.

Frenzel, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Şu andaki rezervasyonlar Almanya'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısında güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Erken rezervasyonlara göre 2018'de yüzde 15-20 artış görebiliriz."

Alman turist sayısındaki gerilemedeki belirleyicinin güvenlik endişeleri olduğunu söyleyen Frenzel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düşüş net bir şekilde güvenlikle ilgili. Siyaset çok hızlı değişiyor ve siyasi gelişmelerin insanların kararında etkili olduğunu düşünmüyorum. Bir yerde birbirini izleyen saldırılar olduğunda, insanların kafasında belli bir süre için belli bir resim oluşuyor. Ve bunun düzelmesi zaman alıyor."

Türkiye turizminde kalitenin her zaman yüksek olduğunu, fiyat-kalite dengesinin ise turistleri Türkiye'ye çektiğini ifade eden Frenzel "Türkiye'de uçuş dahil bir haftalık paketi diğer destinasyonlarla karşılaştırdığınız zaman çok rekabetçi bir fiyatlama söz konusu. Bu da insanların Türkiye'ye geri gelmesine yardımcı oluyor," dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre bu yıl ocak-ağustos döneminde Türkiye'ye gelen Alman ziyaretçilerin sayısı 2,5 milyon olurken; bu sayı 2016'nın aynı dönemde 2.71 milyon ve 2015'in aynı dönemde ise 3.75 milyondu.

Dünya