Amerika vizeleri için çözüm bulundu

ABD’nin vize ambargosu Ukrayna ve Gürcistan üzerinden delinecek.


ABD’nin Green Card dışındaki vizeler için Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklardaki işlemleri askıya alması nedeniyle öğrenci, turist ve iş vizesi almak isteyen Türkler, vize alabilecekleri alternatifleri araştırmaya başladı.

Bu alternatifler içerisinde Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkeler üzerinden gerçekleştirilebilen vize başvuruları öne çıkıyor.

Ukrayna ve Gürcistan üzerinden vize çalışmaları konusunda uzun süredir tecrübeli olduklarını belirten VİZEDER (Vize Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eryener, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Bir ülkede Amerikan vizesine başvurmak için o ülkenin halkından olma şartı aranmakta fakat Amerika bazı özel durumlarda diğer büyükelçilik ve konsolosluklardan da vize başvurusu yapmaya imkan tanımakta. Daha önce Rusya ve Belarus örneğinde gördüğümüz bu durum şimdi de ülkemiz için geçerli. Gürcistan ve Ukrayna’da yaşamlarını sürdüren Türk vatandaşlarına Amerikan vizeleri konusunda yardımcı olduk. Şimdi de Türkiye’den başvuracak Türkler için aynı yol izlenebilecektir.

Nasıl başvurulur ?

Vize başvurusu için başvuru sahibinin gerekli belgeleri hazırlaması, pasaport teslimi için temsilci kişiye vekalet vermesi ve mülakat günü bir günlüğüne o ülkeye gelmesi yeterli. Ayrıca ülkeye giriş ve çıkışta sadece kimliğin yeterli olması da vize almak isteyenlere ayrı bir kolaylık sağlıyor.”

Acenta ve bireyler bize başvurabilir”

VİZEDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eryener, acil olarak Amerikan vizesine başvurmak isteyen birey veya firmaların kendileriyle iletişime geçebileceğini, Gürcistan üzerinden başvurularda üç hafta; Ukrayna üzerinden başvurularda ise dört hafta gibi sürelerde vize işlemlerinin tamamlandığını sözlerine ekledi.