Avrupa turizmi büyük kan kaybına uğradı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Avrupa turizm pazarındaki kan kaybının yabancı şirketlere büyük darbe vurduğunu söyledi. 


Baraner, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“JT Touristik ve Monarch Airlines'ın iflası başlangıç. Eğer Avrupa turizm pazarı Türkiye ile olan ilişkilerini sağlamlaştırmazsa daha çok iflas yaşanır.”

Antalya’nın dokuz aylık turizm rakamlarını değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Rusya turizm pazarındaki artışa rağmen Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesindeki turizm rakamlarının düşmeye devam ettiğini söyledi.

"Şirketler tedirgin"

Düşüşün sadece Türk şirketlerini değil, Avrupa’da turizm alanında faaliyet gösteren birçok markayı olumsuz etkilediğini vurgulayan Baraner, Avrupa turizm hareketinin yükselmemesi halinde bu sürecin birçok şirketi zor duruma sokacağını söyledi.

Türkiyeyi boykot ederken kendilerini vurdular... Avrupada turizmci iflastaBaraner, “Antalya’ya 50 bine yakın turist gönderen JT Touristik’in iflası hala gündemde. Yine İngiltere’nin en büyük beşinci havayolu şirketi olan Monarch Airlines iflasının nedenleri arasında Türkiye’deki turizm sektörünün durumunu saydı. Yani sadece biz değil, Avrupalı iş adamları da her şeyin normale dönmesini istiyor” dedi.

"Tehlike büyük"

“Yeni iflaslara hazır olmalıyız,” diyen Baraner, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2018 yılının Avrupa turizm pazarı açısından çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda sadece biz değil, herkes elini taşın altına koymalı. Aksi halde iflasını açıklayan marka sayısı çok daha fazla olabilir. Böyle bir tehlikeyi açık bir şekilde görüyoruz.”

"Avrupalı farkında"

“Avrupalı turizmciler Türkiye’den doğan boşluğu dolduramıyor. Doldurmak istese bile fazla riskle az kazanç sağlıyor. Bunun sonucunda da şirketler maalesef iflas ediyor. Biz Türkiye’nin alternatifinin olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı turizmciler bunu biliyordu ancak 2017 yılında bunu daha iyi anladılar. O yüzden 2018 yılı çok daha olumlu olacaktır.”