Aydan Üstkanat’a iki ödül birden

Yemek Stilisti ve Gastronomi Danışmanı Aydan Üstkanat en iyi gurme ve yazar ve en iyi araştırma / inceleme / kitap ödülüne layık görüldü.

Yemek Stilisti ve Gastronomi Danışmanı Aydan Üstkanat Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES)'nin düzenlediği Türkiye Lezzet Ödülleri kapsamında en iyi gurme ve yazar olarak seçilirken Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Ödülleri kapsamında da Un adlı kitabıyla araştırma / inceleme / kitaplar dalında ödüle layık görüldü.

TÜRES’in düzenlediği yarışmada altı yemek yazarı arasından beş yüz bini aşkın katılımcının oylarıyla birinci olarak seçilen Aydan Üstkanat, bir kez daha, unu hayatınızdan çıkarın diyenlere karşı tüketiciye un meselesinin temelini anlatmanın önemli olduğunu ifade etti

Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri töreninde ise Üstkanat’a ödülünü takdim eden Anadolu Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin "Özellikle son dönem una yapılan karamalara karşın Üstkanat; ‘UN’ kitabını çıkardı, bunu herkes yapamazdı. Anadolu’nun özel unlu tariflerine yer vererek onları tekrar hatırlatmış oldu,” dedi.