Ayder için arama konferansı başladı

Rize'nin ünlü yaylası Ayder için model arayışı dün başlayan arama konferansıyla devam ediyor. 


TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yetkilileri bir süre önce İsviçre'nin ünlü kayak merkezi Davos'ta incelemeler ygerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarakHürriyet gazetesine konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan "Ayder Yaylası Türkiye'nin Davos'u olabilir mi" sorusuna arama konferansında sivil toplum kuruluşları, bölge halkı ve uzmanlarla birlikte yanıt arayacaklarını söyledi.

İki gün süren arama konferansına kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre halkı katıldı.

Konferans, Ayder gibi yaylalar için geliştirilmesi öngörülen yayla projesinin de alt yapısını oluşturacak.

Ayder'deki çalışmalarda gelinen noktayı  anlatan TOKİ Başkanı Turan, arazide haritalama çalışması yürüttüklerini, binaların ölçüm ve aidiyet bilgilerinin tamamlandığını söyledi.

Ayder'e Davos modeli

İsviçre'nin Davos başta olmak üzere ünlü dağ kentlerine teknik inceleme gezisi düzenlendiğini, mimarisinden ulaşımına, turizm potansiyeline kadar her yönüyle incelendiğini belirten Turan "Ayder Türkiye'nin Davos'u olabilir mi" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bu soruya yanıt, arama konferansında çıkacak. Bizim amacımız birlikte ve ortak akılla Ayder'in yapısına uygun yenileme ve koruma projesi oluşturmak. Bu yapılırken Ayder'in geleneksel dokusu bozulmayacak, vatandaşlar mağdur edilmeyecek. Bütün ön yargı ve tutumlardan uzak durarak bu projenin bölgenin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte, insan ve doğa ilişkisinin ön planda tutulduğu, kendi kendini koruyan ve geliştiren bir proje olmasını arzuluyoruz."