Ayder için arama konferansı düzenlenecek

Ayder Yaylası'nı yenilemek için 14-15 Ekimde arama konferansı düzenlenecek. Konferansın sonuçlarına göre projelere yönelik kesin kararlar için çalıştay düzenlenecek.


TOKİ, Rize'nin ünlü yaylası Ayder'i yenilemek ve korumak için kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre insanlarının katılımı ile 14-15 Ekimde bir arama konferansı düzenleyecek.

Ayder Yaylası'nda turizmin başlamasından bu yana plansız bir yapılaşma olduğunu ve burayı yenilerken korumacı bir anlayışla hareket edeceklerini bildiren TOKİ Başkanı Ergün Turan, şunları söyledi:

 "Ayder Yaylası yakın zamana kadar geleneksel mimari anlayışı içinde doğa ile uyumlu bulunurken,yeni yapılmış evler büyük oranda betonarme yapım tekniğinde geleneksel yapım karakterinden uzak olarak plansız bir şekilde inşa edilmiştir. Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve durum parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır."

Gerçekleştirilecek olan arama konferansına üniversitelerin, Karadeniz'in tüm dernek ve vakıflarının, vatandaşların katılacağını ifade eden Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ayder Yaylası'nda öncelikle hak sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız"

Arama konferansının sonuçlarının ayrıntılı olarak değerlendirilmesinden sonra bir deçalıştay düzenleyeceklerini söyleyen Turan, çalıştaynın ardından projelere ilişkin kesin tespit ve kararların verileceğini söyledi.