Bakanlar yatlara getirilen yasağını görüşecek

Türkiye'nin ticari yat ve teknelerinin Yunan adalarına çıkışına ilişkin yasak kararının ardından Yunan yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiotis Kouroumplis'in yAtina'da gerçekleştireceği görüşmeye odaklandı.


Gelirlerinde Türk turistlerin önemli rol oynadığı Doğu Ege'deki Yunan adalarındaki yetkililer, görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmasını bekliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın Atina gezisi kapsamında yarın Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiotis Kouroumplis, Altyapı, Ulaştırma ve Şebekeler Bakanı Hristos Spirtzis ve Dijital Politikalar, Telekomünikasyon ve Medya Bakanı Nikos Pappas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Sisam Adası Valisi Nikolaos Katrakazos, adaya gelen Türk turistlerin sayısının üç yıl önce 12 bin olduğunu, bu ayın sonunda ise 50 bine ulaşmasını beklediklerini ifade ederek, "Türk turist sayısında yüzde 70'lik bir artış söz konusu. Avrupalı turistler gibi uzun süreli kalmasalar da Türkler iyi bir tüketici. Sonuç olarak iki taraf da memnun kalıyor." dedi.

Katrakazos, iki ülke arasında özellikle turizm alanındaki işbirliğinin iki halkı yakınlaştırdığını bildirdi ve "Son yıllardaki iş birliğinin devam edebilmesi için iki bakanın görüşmesinde olumlu sonuç çıkmasını umuyorum. Görüşmeye az bir süre kala inancım, aklın galip gelerek çözüm bulunacağı yönünde." ifadesini kullandı.

Söz konusu anlaşmazlığın iki ülke ekonomisine olumsuz yansımaları olacağına işaret eden Katrakazos, şunları kaydetti:

"Eğer iki bakanın görüşmesinde olumlu bir sonuç çıkmazsa bu, başka bir çözüm yolu aramayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer bu gemi hatları durdurulursa bu durum ekonominin her seviyesine yansır. Olumlu bir sonuç çıkmazsa öncelikle Türk ve Yunan turizmciler, hükümetlerimize çözüm konusunda baskı uygumalı. Bu çözüm, tabii ki uluslararası hukuka uygun olmalı."

"Olumsuz bir sonuç iki tarafı da kalkındıran ekonomik faydaları baltalayacak"

Midilli Ticaret Odası Başkanı Vangelis Mirsinias da Türk turist sayısında Midilli ve Sakız'da önemli artış kaydedildiğini belirtti ve "Hesaplarımıza göre, bu yıl Midilli'yi yaklaşık 50 bin turist ziyaret etti. Sakız'da ise bu sayının 100 bine ulaşmasını bekliyoruz." dedi.

Mirsinias, sorunun hukuki ve diplomatik boyutları olduğunu ifade etti ve sözlerini"Sanıyorum konu çözümlenecek ve önceki duruma geri döneceğiz. Türkiye ile gayet iyi ve dostane ilişkilerimiz var. Birbirimize karşılıklı olarak yardımcı olduğumuzu vurgulamak istiyorum." diye sürdürdü.

Yunan vatandaşların da Ayvalık, Çeşme ve Kuşadası gibi sahil beldelerini sıklıkla gezdiğini bildiren Mirsinias, görüşmeden çıkacak olumsuz bir sonucun iki tarafı da kalkındıran ekonomik faydaları baltalayacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 24 metrenin altındaki ticari teknelerin Yunan adalarına çıkışını 25 Eylülden  itibaren yasaklamıştı. Yunan adalarına düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin çıkışları da 12 Ekimden itibaren yasaklanacak.

Hürriyet