Beyşehir'in turistik potansiyeli tanıtıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesi ve yakın çevresinin turistik potansiyeli düzenlenen bir etkinlik için ilçeye gelen tur operatörleri ve otel yöneticilerine tanıtıldı.


Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi'nce düzenlenen ve Beyşehir Belediyesi’nin de destek verdiği Beyşehir Destinasyonunun Pazarlanması etkinliği kapsamında yurdun değişik illerinden ilçeye gelen tur operatörleri ve konaklama tesisi sahip ve yöneticilerine Beyşehir’in tarihi mekanları gezdirilirken turistik potansiyeli anlatıldı.

Toplantıda konuşan SÜ Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Sezgin, Türkiye’de birçok il ve ilçenin marka şehir olması, destinasyonunun pazarlanması ve yatırım projelerinde yer aldığını ifade etti ve “Bu konuda, 60’a yakın projem var. Beyşehir’de de somut olarak hangi adımları atabiliriz, onları tartışalım diye bir aradayız. Beyşehir ve çevresi destinasyonunu nasıl pazarlayabiliriz hep beraber bunu konuşup, değerlendireceğiz” dedi.

Konuşmasında Beyşehir’in turizm potansiyeli yönünden birçok artı değere sahip olduğuna da dikkati çeken Prof. Dr. Sezgin, yörenin yavaş şehir statüsüne kavuşturulduğu takdirde elde edeceği kazanımlara işaret etti ve şöyle konuştu:

“Türkiye’de yavaş şehiri ilk olarak çalışan kişiyim. Türkiye’de halihazırda 14 yavaş şehir var. Burası da tam yavaş şehir olabilecek bir kent. Bir diğer adıyla sakin şehir olan yavaş şehir ne demek? Yaklaşık 50 ölçüt var bu konuda. Yüzde 50’sini sağlayan bu unvana sahip oluyor. O kentteki doğal ürünlerinden tutun da, kentin trafiğine kadar birçok şeyini kontrol altına alıyorsunuz ve turistler bu şehirleri tercih etmeye başlıyor. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir sistem aslında. Bir turizm pazarlama biçimi, neden Beyşehir de bir sakin şehir olmasın.”

Prof. Dr. Sezgin, daha sonra Beyşehir gölü Milli Parkı sürdürülebilir turizm planı çalışmasıyla ilgili olarak sunumunu yaparken, katılımcılar da Beyşehir’in turizm potansiyelinin daha çok nasıl değerlendirilebileceğine ve beklentilerine yönelik düşüncelerini dile getirdi.

Toplantıya Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zengin, Beyşehir Ali Akkanat MYO Müdürü Okt. Dr. Oktay Nar, Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sami Tan, akademisyenler, tur operatörleri, konaklama tesisi sahip ve yöneticileri katıldı.

Milliyet