Cıbıltepe yeni sezona hazırlanıyor

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi yenilenen telesiyejleriyle kayak sezonuna hazırlanıyor.


Karanlıkdere'de uzunlukları yaklaşık 2 bin 500 metreyi bulan 6 ve 7 numaraları pistleri bir süre önce Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) heyeti inceledi.

Heyetin, incelemelerden sonra pistlerde uluslararası yarışmaların düzenlenebileceğini onaylanmasıyla birlikte kayak merkezinde yeni sezon hazırlıkları hızlandırıldı.

Yeni sezonda bu merkezde, uzunlukları 30 kilometre olan sekiz slalom ve bir snowboard pistinin yanısıra yenilenen ve saatte bin 200 kişi taşıma kapasiteli dört bilgisayar donanımlı telesiyej tesisleriyle hizmet verilecek.

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin işletilmesinden sorumlu olan Sarıkamış Dağ A.Ş. Müdürü Ebubekir Urhan, 2017-2018 kış sezonuna hazırlık amacıyla geniş kapsamlı olarak mekanik tesislerde bakım ve onarım çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Telesiyejlerde makara, kayış ve mekanik parça değişiminin büyük bölümünün tamamlandığını bildiren Urhan, şöyle konuştu:

"Şu anda 1. etap telesiyejin 25 yıl önce kurulduğunda üzerinde olan taşıyıcı halatı değiştiriyoruz. Bu çok önemli bir çalışmadır. İtalya'dan gelen ekiple yeni halatımızı çekiyoruz. Kayak merkezimiz son 20 yılda en kapsamlı parça değişimi yapılarak yenilendi."

Kayak merkezindeki 6 ve 7 numaralı pistlerin FİS'ten onay aldığına işaret eden Urhan, şunları ifade etti:

"Kayak merkezimizdeki pistlerin uluslararası onay alması çok önemliydi. Bundan sonra daha fazla organizasyon yapılmasıyla bölgenin ekonomisi, turizmi daha da canlanacaktır. Bu sene kayak merkezinde farklı çalışmalar da yapıyoruz. Türk Telekom ile yaptığımız projeyle pistler bölgesinin üç ayrı yerinden internet ortamında yapılacak yayınla vatandaşlarımız canlı olarak pistleri izleyebilecek. Bu sene karlar eridikten sonra aralıksız bakım yaptık. Kayak merkezine gelecek yerli ve yabancı turistlerin güvenli kayak yapabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Buraya gelen insanlar yapılan hizmetlerden mutlu olurlarsa biz de mutlu oluruz."

"Kış turizmi koridoru turizmi patlatacak"

Sarıkamış Turizm Derneği Başkanı Mir Hasan Taş da Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin hem yöre hem de ülke açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Sarıkamış'ın köklü bir kış sporları geçmişi olduğuna dikkati çeken Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son yıllardaki turizm yatırımlarını özellikle kış turizminin gelişmesi bakımından son derece önemli buluyoruz. Erzurum, Erzincan, Kars, Sarıkamış Kış Koridoru Projesi'nin hayata geçmesiyle buralarda turizm patlaması olacak. Kayak merkezinin gerek pistler bölgesindeki çalışmalar, gerekse mekanik tesislerin yenilenmesiyle yerli ve yabancı turistlere en iyi hizmeti vermesi hepimizi gururlandırır. Ayrıca 2 pisttin uluslararası yarışlar için onay alması da sevindirici gelişme oldu."

Hürriyet