Datça'da suyun iki yanı buluşması

Geçen hafta sonu Datça'da suyun iki yanı, yemek ve dansla gerçekten inanılmaz bir uyum içinde bir araya geldi. 


Food&Travel Genel Yayın Yönetmeni Ebru Erke'nin düzenlediği Gastroweekend by San Pellegrino'nun dördüncüsü tam bir kültürler buluşmasına dönüştü. Simi Adası ile Datça'nın belediye başkanları, ünlü şefler ve gazeteciler bir aradaydı.

Bu kez etkinliğin ana yemeği Bodrum'daki 30 kişilik tam bir şef restoranı olan Ent'in Kurucusu Yoldaş Sönmez'e teslim edilmişti.

Sönmez, Bodrum'dan önce yıllarca Datça'da yaşadığı için bölge mutfağını ve malzemelerini çok iyi tanıyor. Kendi restoranında da yöresel malzemelerle özgün yemeklere imza atan Sönmez bu kez de bizlere çok dengeli bir menü hazırlamıştı.

Marine üzüm, salatalık, pancar jeli eşliğinde çig? akya, Datça bademi, limon yagı, yonca ve eksi mayalı ekmekle sunulan sübye, iskorpit bisk içinde mürekkep balıklı hamurla hazırlanıp ahtapot ve karidesle doldurulan mantı, dağ mantarı püresi ve köy tarhanalı kuzu jus ile servis edilen Bafra karayaka kuzu kol ve kafes ızgara, panna cotta üçlemesi ve Datça papatyası jöleli, satsuma karamelli s?erbetli mavi has?has?lı revani...

İstisnasız her tabak hem bir sanat eseri gibi hazırlanmıştı. Hepsi de müstesna lezzetteydi.

Mantı ve revaninin tadı hâlâ damağımda.

Müge Akgün / Hürriyer