"Deniz turizminin kalkınması iki ülkenin ortak çıkarınadır"

Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiotis Kouroumplis "İki ülke ekonomisini ve halklar arasındaki iletişimi güçlendiren Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz turizmi ve gemiciliğin kalkınması iki ülkenin ortak çıkarınadır." dedi.


Yunanistan Denizcilik Bakanı Kouroumplis, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"İki ülke ekonomisini ve halklar arasındaki iletişimi güçlendiren Türkiye ve Yunanistan arasındaki deniz turizmi ve gemiciliğin kalkınması iki ülkenin ortak çıkarınadır . Sahillerde denizciliğin güvenliği ve çalışma koşullarını kapsayan, uluslararası ve ulusal hukuk çerçevesinde karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin daha da geliştirilmesini ele alacağız"

12 Ekim 2017 Perşembe günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Atina'da bir araya geleceklerini bildirdi.

Görüşmede iki ülke arasında çıkan tekne ve yatlara ilişkin sorunun da ele alınacağını belirten Kouroumplis "Sahillerde denizciliğin güvenliği ve çalışma koşullarını kapsayan, uluslararası ve ulusal hukuk çerçevesinde karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin daha da geliştirilmesini ele alacağız," şeklinde konuştu.

Kouroumplis, son dönemde ortaya çıkan meselelerin iki ülke arasındaki diyalog çerçevesinde incelendiğine işaret etti ve sözlerini "İki ülkenin de ekonomisini ve halklar arasındaki iletişimi güçlendiren Türkiye ve Yunanistan arasındaki deniz turizmi ve gemiciliğin kalkınması iki ülkenin ortak çıkarınadır," diye sürdürdü.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 24 metrenin altındaki ticari teknelerin Yunan adalarına çıkışını 25 Eylül itibarıyla yasaklamıştı. Yunan adalarına düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin çıkışları da 12 Ekim'den itibaren yasaklanacak.

Bakan Ahmet Arslan, konuya ilişkin olarak şöyle konuşmuştu:

"Yunanistan kuralları ihlal ederek 24 metrenin altında bu tip küçük ticari tekneleri de denetleyip kuralları tanımıyor diye tutmaya başlayınca bu Türkiye'nin beyaz bayrak ülkesi olma özelliğini riske sokar hale geldi. Bu da katlanılabilir bir durum değildir."