Doluluktaki artış para kazanmaya yetmedi

TÜROB, turizm sektörünün son beş yıldaki gelirini mercek altına aldı. 2012 yılında Avrupa’nın pahalı ülkelerinden biri haline gelen Türkiye’de ortalama konaklama fiyatları beş yılda neredeyse yarı yarıya geriledi.


Türk turizmi, yüksek sezonu otel doluluklarında İstanbul ve Antalya’daki artışların etkisiyle yükselişle kapattı. Müşteri sayısındaki artış sektöre moral verirken gelirlerin hala yerinde sayması ise moralleri bozmaya devam etti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)’nin son 5 yılın mercek altına alındığı araştırmasına göre bugünkü fiyatlarla gelir kaybının telafi edilmesi pek mümkün görünmüyor.

Dünya çapında veri ve analiz şirketi STR’nin verilerinden hareketle TÜROB’un gerçekleştirdiği araştırma, son beş yılın ve bu yılın doluluk oranları ve fiyatlar, turizmde gerçekleşen gelir kaybını gözler önüne seriyor.

2012’de tarihi zirve

Türkiye otel doluluklarında ve fiyatlarda tarihi zirveye 2012 yılında ulaştı. 2012 yılında Türkiye’nin ortalama doluluk oranları yüzde 64.7 olarak gerçekleşirken, ortalama oda fiyatı 115,6 euroya, oda başı ortalama gelir ise 74.8 euroya ulaştı.

2012 yılında İstanbul’da ise doluluklar yüzde 72.5 olurken, ortalama oda fiyatı 152,9 euroya, oda başı ortalama gelir ise 110.8’ euroya yükseldi.

Bu fiyatlar turizmde ulaşılan en yüksek ortalama fiyatlar olarak kayıtlara geçti ve Türkiye, turizmde Avrupa’nın pahalı ülkelerinden biri haline geldi.

5 yılda büyük düşüş

Aradan geçen beş yıllık sürede ise fiyatlardaki büyük erime dikkati çekiyor. Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında bu düşüş katlandı. 2016’ya gelindiğine doluluklar Türkiye genelinde yüzde 50.8 olarak gerçekleşirken, ortalama oda fiyatı 77.9 euro, oda başı gelir ise 39.5 euroya geriledi.

İstanbul’da ise 2016’da doluluk oranı yüzde 49.6 olurken, oda fiyatı 90,5 euroya, oda başı gelir 44,9 euroya geriledi.

Bu yıl da geçen yıla göre hafif yükseliş olsa da gelir kaybı sürdü.

Doluluklar Türkiye genelinde 2017’nin dokuz ayında yüzde 59,7 olarak gerçekleşirken ortalama oda fiyatı 69,8 euro, oda başı gelir ise 41,7 euro olarak gerçekleşti.

İstanbul’da ise 2017’nin dokuz ayında doluluk oranı ortalama yüzde 61,6, ortalama oda fiyatı 78,4 euro, oda başına gelir 48,3 euro oldu.

2017 yılının dokuz ayı itibariyle Türkiye oda başı gelirlerde araştırmaya dahil olan 27 Avrupa ülkesinin arasında en son sırada yer aldı. Oda fiyatında ise Livanya’nın önünde 26’ncı oldu.

"Sorun doluluk değil, fiyatlar"

Araştırmayı değerlendiren TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, turistlerin gelmesi ve doluluk oranı meselesi dışında, asıl sorunun bütçe-destinasyon imajının yarattığı stres olduğunu dile getirdi.

Özellikle İstanbul’un pazar fiyatlamasının adeta bir koz olarak kullanılmaya başlandığı görüşünü yineleyen Bayındır, şöyle konuşu:

“Hükümetimizin ve halkımızın iradesi ve özverisi ile ‘güvenlik’ günlük hayatımızın bir meselesi olmaktan çıksa da önceden yaratılan algı maalesef ki belimizi büküyor. Dolayısıyla gelirlerimizi toparlamak için biraz daha zamana ve doğru planlamalara ihtiyacımız var.”