Efes antik kenti denizle buluşacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Efes antik kentini denizle buluşturmak için harekete geçti. 


Antik kente denizi götürecek projenin ilk etapı için ihale 19 Ekimde gerçekleştirilecek.

Efes’e açılacak antik kanal için çalışmalar hızlandı. Proje ile Efes limanı'ndan 2 bin 500 yıl içinde yaklaşık 9 kilometre çekilen deniz yeniden antik kentle buluşturulacak.

UNESCO Dünya Mirası listesi'nde de yer alan Efes’in ününe ün katması beklenen projenin ilk etabını 6 bin 130 metre uzunluğundaki kanalın girişindeki 600 metrelik bölüm ile yat limanı kapsıyor. Projenin ilk etabının planlamalara göre bir yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

İhaleye çıkacak olan projenin tarihi dokuya zarar vermeden büyük bir titizlikle yürüyeceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

"İki etaplı projenin ilk etabında yatların girişini sağlamak için, Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılacak. Teknelere kısa süreli park imkanı sağlayan yat limanın boyu 250, eni ise 100 metre genişlikte olacak."

İlk etap için doğal SİT olan yöreye 1620 kazık çakılacağını açıklayan Eroğlu, giriş kanalının duvarlarının tarihi dokuya uygun şekilde yöresel dikdörtgen kesme taş bloklarla kaplanacağını bildirdi.

Dünya