FEST The Code'a üye oldu

FEST'ten turizmde çocuk istismarını önlemek için öncü bir adım.


Çalışmalarını Sorumlu Turizm ilkelerine bağlılıkla sürdüren FEST Travel, çocukların cinsel amaçlı turizmden korunması için kurulan uluslararası sosyal sorumluluk platformu The Code’a Türkiye’den katılan ilk seyahat acentesi oldu.

Çocukların çocukluklarını özgürce ve güven içinde yaşayabildikleri, tek bir çocuğun bile ne bir yakınının ne de bir yabancının istismarına maruz kaldığı bir dünyanın gerekliliğine inanıyoruz. Günümüzde çok sayıda çocuk, cinsel amaçlı turizmin mağduru oluyor. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre 18 yaşından küçük 150 milyon kız çocuğu, 73 milyon erkek çocuğu cinsel şiddete veya cinsel sömürüye uğruyor. Bu suçlar her ülkede ve toplumun her kesiminde görülüyor.

Turizm bu suçların nedeni değil ancak maalesef seyahatinin odağında çocuk istismarı olan kişiler, bu istismarı verdiği hizmetlerle sürdüren kurumlar ve turizm sektörünün açmazlarını kötüye kullanan bir yapı bulunuyor. Çocukların bu mağduriyeti özellikle Güneydoğu Asya, Baltık, Güney ve Orta Amerika ülkelerinde yaygın. Bu da turizm sektöründe çalışanlara, çocuğa karşı cinsel amaçlı turizmi durdurma açısından önemli bir görev yüklüyor.

Sorumlu Turizm ilkelerine bağlılıkla İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir köşesine yıl boyunca yüzlerce program düzenleyen FEST Travel, çocukların cinsel amaçlı turizmden korunması için atılan adımlara destek vermek amacıyla, uluslararası sosyal sorumluluk platformu The Code’a üye oldu.

Türkiye’den bu organizasyona katılan ilk seyahat acentesi olan FEST, çocukların cinsel sömürüsüne karşı politika ve prosedürler oluşturmak, çalışanlarını eğitmek, seyahat edenleri bilgilendirmek ve sektördeki paydaşların desteğini ve işbirliğini sağlamak gibi kuralları kabul ederek çocuk koruma ilkelerini somut eylemlere dönüştürecek.

Mart 2013’te Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün turizm için küresel etik kurallarını Türkiye’den imzalayan ilk seyahat acentesi olan FEST Travel, çocuk istismarına karşı harekete geçen en önemli uluslararası organizasyonlardan biri olan The Code’a üyeliğiyle hem turizm sektöründe sosyal sorumluluk anlamındaki öncülüğünü bir adım öteye taşıyor hem de bu sektördeki tüm paydaşları çocukların cinsel amaçlı turizmin mağduru olmaması için harekete geçmeye çağırıyor.